Kostely pozvou dál věřící i nevěřící
23.5.2013 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
Noc kostelů
Svitavy – Zítřejší Noc kostelů otevře brány nejen krásných historických staveb po celé republice, ale nabídne i řadu zajímavých kulturních pořadů. Bohatý program bude i v kostelech ve svitavském okrese.
„Pro zájemce otevřeme věž kostela na náměstí, kde je v mezipatře výstava o zaniklých kostelích ve Svitavách a okolí. Lidé budou moci vystoupat až do věže, odkud je krásný výhled na náměstí,“ sdělila ředitelka svitavského muzea Blanka Čuhelová. Římskokatolická farnost spolu s charitou připravila besedy, varhanní minikoncert. Lidé si budou moci vyzkoušet, jaké to je zvonit na opravdový zvon a další zajímavé akce.
Pas poutníka
K Noci kostelů ve Svitavách se přidává historicky nejvíce kostelů a kaplí. Lidé budou moci nahlédnout například také do opravené kapličky svaté Anny v Lánech. Podle Zlaty Čajanové ze svitavské charity novinkou letošního ročníku je to, že každý návštěvník dostane přivstupu do kostela Pas poutníka, do kterého bude během Noci kostelů, ale i po jejím skončení, sbírat razítka navštívených svatostánků svitavské farnosti. Na každého, kdo nasbírá otisky všech razítek, čeká malé překvapení.
K Noci kostelů se ve Svitavách připojuje i sborový dům Českobratrské církve evangelické, který připravil zajímavý program na podvečer i pro děti na farské zahradě. Nebude chybět dobrodružné putování za biblickým příběhem s hledáním indicií, vyprávění a společné zpívání.
K celostátní akci se přidá také Českomoravská Fatima v Koclířově. Podle pastorační asistentky Hany Frančákové si zájemci mohou po mši svaté v osmnáct hodin ve farním kostele prohlédnout kůr, věž, poustevnu a celý farní areál až do dvaadvaceti hodin. V kostele Fatimy bude tradičně otevřena cukrárna a Dvorní kavárna. Budou zde každou hodinu komentované prohlídky s výkladem historie a současnosti. Volně přístupná bude celá Fatima. Navíc se návštěvníci mohou těšit ve dvacet hodin na večerní koncert Noci kostelů.
Také v Litomyšli lidé navštíví všechny kostely. Přístupný bude kostel Povýšení svatého Kříže, hřbitovní kostel svaté Anny, kostel Rozeslání svatých Apoštolů, Nový kostel Církve bratrské, sborový dům Církve československé husitské a evangelický kostel. Ve všech je připravený zajímavý program. U Nového kostela se v osmnáct hodin rozhoří ohně. Následovat bude večerníček pro malé a větší a také dílnička, ve které si návštěvníci vyrobí lampiony. Závěr večera je až do půlnoci věnovaný volným prohlídkám, které budou doplněné o velkoplošné venkovní promítání krátkých animovaných spotů o významných náboženských osobnostech z českých dějin.
Premiéra
Poprvé se k Noci kostelů připojí farníci v Dolním Újezdu. Akce začíná v sedmnáct hodin programem pro děti. O hodinu později se uskuteční bohoslužba. Lidé si poté prohlédnou kostel svatého Martina s průvodcem. Zajímavosti o varhanách se návštěvníci dozví od varhaníka Martina Kubáta. Po dvaadvacáté hodině se koná individuální prohlídka kostela s hudbou. Hodinu před půlnocí uzavře program v újezdském kostele společná modlitba.
Foto popis| NOC KOSTELŮ si užijí také návštěvníci kostela Navštívení Panny Marie na svitavském náměstí.
Foto autor| Foto: Deník/ Květa Korbářová
Region| Východní Čechy
Dobročinný bazárek vydělal 33 tisíc korun
23.5.2013 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Pardubický
LITOMYŠL
První ročník dobročinného bazárku potřeb pro rodiny s dětmi v litomyšlském Novém kostele vydělal 33 900 korun. Výtěžek pomůže financovat humanitární projekty v Africe. „Účastníme se známého projektu Adopce na dálku, podpořili jsme nákup baterií do solárního systému pro dětský domov Pudukkottai v Indii nebo stavbu vodovodu v Ugandě," řekla jedna z organizátorek akce Martina Soukupová.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj
Díky bazárku se budou sirotci učit
21.5.2013 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
Tomu fandíme
Litomyšl – Dobročinný bazárek věcí pro děti v Novém kostele vydělal tisíce korun pro sirotky z Keni. Benefice se zřejmě bude opakovat a stane se tak novou litomyšlskou tradicí. Bazárek vynesl 33900 korun. A to není málo. „Snažíme se pořádat zajímavé akce pro rodiny v Litomyšli a okolí. Aktivně se také zajímáme o charitativní projekty a sociální práci. Pracuji deset let v Naději a mám k tomu blízko," říká Martina Soukupová, jedna z organizátorek bazárku. Účastní se známého projektu Adopce na dálku a již podpořili nákup baterií do solárního systému pro dětský domov Pudukkottai v Indii nebo stavbu vodovodu v Ugandě. „Jednalo se vždy o projekty s konkrétním účelem, spojené s lidmi, které osobně známe, v oblasti pracují a důvěřujeme jim. Když přišla Jana Vlčková s nápadem, abychom podpořili domov pro sirotky v Nairobi, kde bude devět měsíců působit, kromě společné sbírky mezi sebou jsme se rozhodli uspořádat benefici. A povedlo se to," upřesňuje Martina Soukupová.
Lidé měli o bazárek obrovský zájem. Během prvního dne se dětským zbožím za výhodné ceny zcela zaplnily prostory kluboven a vestibulu kostela. „Největší zájem byl o věci za deset, dvacet korun, hračky, knížky nebo třeba kojenecké body. Nastávajícím maminkám pak udělaly největší radost nové kočárky, které společnost věnovala ve prospěch sociálního záměru akce. Potěšily rovněž nové zdravotní sandálky z jedné litomyšlské lékárny," podotýká Martina Soukupová.
Výtěžek bazárku půjde na zajištění vzdělání a sociální práce v domově pro sirotky First Love International v Nairobi v Keni v roce 2013/2014.
Organizátoři uvažují, že akci budou opakovat ještě na podzim a určitě příští rok. „Vážíme si všech, kteří se do akce zapojili. Děkujeme jim. Potvrdilo se, že naše rozhodnutí bylo správné," dodává Martina Soukupová.
Foto popis| LEVNÉ VĚCI pro děti nabídl bazárek v kostele.
Foto autor| Foto: Jana Kašická
Region| Východní Čechy
Výtěžek bazaru půjde na keňské sirotky
10.5.2013 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Pardubický
LITOMYŠL Kdo chce prodat, nakoupit nebo darovat kojenecké či dětské oblečení a další potřeby, může přijít na dobročinný bazárek potřeb pro rodiny s dětmi, který se koná od 13. do 18. května 2013 v Novém kostele v Litomyšli. V pondělí a úterý je příjem zboží, středa 15. 5. a čtvrtek 16. 5. jsou pak prodejními dny pro celou širokou veřejnost, a to v době vždy od 9 do 18 hodin v klubovnách Nového kostela v Litomyšli. Výtěžek z této akce je proto určen ve prospěch zajištění vzdělání a sociální práce v domově pro sirotky First Love International v Nairobi v Keni v roce 2013/2014.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj
Dobrá věc pro rodiny: bazárek v kostele
11.5.2013 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
Zaujalo nás
Litomyšl – Dobročinný bazárek dětských potřeb podpoří domov pro opuštěné děti a sirotky v Keni.
Očekáváte narození miminka a sháníte nový kočárek nebo autosedačku? Chcete prodat, nakoupit nebo darovat kojenecké či dětské oblečení a další potřeby, které už nepoužíváte a jsou stále pěkné a funkční? Pak určitě přijďte na dobročinný bazárek potřeb pro rodiny s dětmi, který se koná od 13. do 18. května v Novém kostele Církve bratrské v Litomyšli.
„V pondělí a úterý přijímáme zboží. Středa a čtvrtek jsou pak prodejními dny pro širokou veřejnost, a to v době vždy od devíti do osmnácti hodin v klubovnách Nového kostela v Litomyšli," sdělila Jana Kašická, koordinátorka bazárku.
Pořadatelé chtějí kromě jiného poukázat na to, že „za humny je sice drak", ale také další lidé, kteří si zasluhují náš zájem a péči. „Výtěžek z této akce je proto určen ve prospěch zajištění vzdělání a sociální práce v domově pro sirotky First Love International v Nairobi v Keni v roce 2013/2014," podotkla Jana Kašická. Pravidla oceňování zboží, které byste rádi prodali, a veškeré informace najdete na http://www.novykostel.cz. Na bazárek můžete nosit nejen dětské oblečení, ale také hračky, postýlky, odrážedla, stavebnice, knížky a další potřeby pro děti.
Akci pořádají maminky z Církve bratrské.
Region| Východní Čechy
FOTO - Legoměsto v kostele lákalo děti i dospěláky
3.4.2012 Svitavský deník str. 8 Svitavsko - u nás doma, Litomyšl
Foto popis| VELKÉ MĚSTO postavili malí i velcí v Novém kostele Církve bratrské v Litomyšli za tři dny. Stavba z barevných kostek přilákala v neděli pozornost nejen dětí, ale také jejich rodičů a prarodičů. Ze stavebnice vzniklo detailně propracované nádraží, basketbalové hřiště, policejní stanice, hrad, ale také letiště.
Foto autor| Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková
Region| Východní Čechy
V Litomyšli vyrostlo z kostiček lega celé město
2.4.2012 Mladá fronta DNES str. 3 Kraj Pardubický
Od čtvrtka až do neděle v litomyšlském Novém kostele probíhala akce, ve které hlavní roli hrála dánská stavebnice Lego
Téměř půl milionu kostek oblíbené stavebnice Lego zamířilo před víkendem do Litomyšle. Armáda dětí z nich měla za úkol postavit celé město.
„Děti budou stavět jednak z kostek, které budou volně k dispozici, ale také máme velké stavebnice, kde je potřeba dodržet plán a návod,“ řekla jedna z organizátorek akce zvané Legoprojekt Jitka Nádvorníková. A plán se zdařil. Výsledné dílo mohli lidé v litomyšlském Novém kostele obdivovat na včerejší vernisáži. Akce měla ale také duchovní rozměr. Součástí programu bylo vyprávění biblických příběhů. Pomocí panáčků a legových kostiček dětem organizátoři ukázali některé z mnoha motivů Bible. Včerejší vernisáž se tak odehrála během bohoslužby, uzpůsobené programem především pro rodiny s dětmi.
„Chceme ukázat, že kostel je otevřený všem, že prostě žije,“ uvedla Nádvorníková.
Původní myšlenka celé akce Legoprojekt vznikla v Německu, teprve později se rozšířila do České republiky, kde putuje po jednotlivých městech. Po Litomyšli zamíří do Prahy, slovenského Bardejova nebo do Třince. V Litomyšli se konal už druhý ročník této akce.
Foto popis| Legosvět Kostely, haly, školy, nemocnice i celé ulice postavily děti během víkendu v Litomyšli ze stavebnice Lego.
Foto autor| Foto: Radek Kalhous, MF DNES
DĚTI I DOSPĚLÍ POSTAVILI Z PŮL MILIONU KOSTEK LEGA OBŘÍ MĚSTO UPROSTŘED KOSTELA V LITOMYŠLI
2.4.2012 Hradecký deník str. 1 Titulní strana, Litomyšl
Foto popis| OBŘÍ LEGOMĚSTO vyrostlo během tří dnů v Novém kostele Církve bratrské v Litomyšli. Desítky dětí i dospělých postavily město, kde se nachází domy, vlakové nádraží s jezdícím vlakem, hřiště nebo i policejní stanice. Stavbu z půl milionu kostek stavebnice Lego odhalili v kostele včera dopoledne během dětské bohoslužby. Legoměsto patří do celorepublikového projektu, kdy stavebnice putuje Českou republikou a všude lidé staví města z kostek.
Foto autor| Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková
Ze statisíc kostek lego vyroste v kostele celé město
30.3.2012 Mladá fronta DNES str. 4 Kraj Pardubický
Jiří Tůma Litomyšl
Do neděle budou děti v litomyšlském Novém kostele stavět velké město z kostek stavebnice lego. Akce, která má také duchovní rozměr, bude mít vrchol v nedělní vernisáži. Na ní uvidí zájemci dílo, které vznikne z půl milionu kostek.
LITOMYŠL Už od včerejšího dne roste v Litomyšli neobvyklá stavba. Děti ve zdejším kostele postaví město z lega. Budovat ho budou do sobotního odpoledne. Akce má název Legoprojekt, je putovní a v Litomyšli půjde o druhý ročník.
„Děti budou stavět jednak z kostek, které budou volně k dispozici, ale také máme velké stavebnice, kde je potřeba dodržet plán a návod,“ řekla jedna z organizátorek Jitka Nádvorníková.
Organizátoři přivezli do Litomyšle téměř půl milionu lego kostek. Malým stavitelům jsou během stavby k dispozici dobrovolníci, kteří jim se složitějšími konstrukcemi rádi pomůžou.
Děti tak společně během tří dní vybudují unikátní obří městečko. Každý den bude v kostele více než třicet mladých stavebníků. „Celá stavba bude mít tvar kříže,“ uvedla Nádvorníková.
Akce totiž neslouží jen k tomu, aby si děti našly zábavu a vyzkoušely si své nápady. Protože místem konání je kostel, má také duchovní podtext. Součástí celodenního programu tak je i vyprávění biblických příběhů. Pomocí panáčků a legových kostiček dětem organizátoři přiblíží některé z mnoha motivů Bible. Nedělní vernisáž se také odehraje během bohoslužby, uzpůsobené programem především pro rodiny s dětmi. „Chceme ukázat, že kostel je otevřený všem, že žije,“ řekla organizátorka.
Nedělní program začne o půl desáté dopoledne. Na něm uvidí zájemci už hotové dílo. Děti postaví neobvyklý model, který bude zobrazovat město. Celkem budou mít k dispozici téměř pět set tisíc kostek populární stavebnice. Věk stavebníků bude mezi šesti a dvanácti lety. Ve výsledné stavbě nemá chybět silnice, železnice, letiště i přístav, auta, letadla, vlaky a lodě, nádraží, budovy a třeba i věže a náměstí. Ani sportovci nepřijdou zkrátka - basketbal, fotbalová hřiště i hokejový stadion je součástí města. Finální podoba však bude záležet na samotných malých stavbařích.
Původní myšlenka celé akce vznikla v Německu, teprve později se rozšířila do České republiky, kde putuje po jednotlivých městech. Po Litomyšli zamíří do Prahy, slovenského Bardejova nebo do Třince.
Hostitelem akce v Litomyšli je zdejší Nový kostel. Vznikl v letech 2008 až 2010 a je dalším příkladem moderní architektury, která v Litomyšli v posledních letech dostává přednost.
Neobvyklým prvkem je například zahloubení stavby do travnatého terénu. Kostel je nejen místem pro věřící z Církve bratrské, ale v minulosti se tu už konaly také výstavy a koncerty. K vidění tu byla i Zlatá slza, která proslavila Českou republiku na výstavě EXPO.
***
LEGO Firma LEGO group se zrodila v roce 1932, kdy chudý dánský tesař z městečka Billund jménem Ole Kirk Christiansen začal vyrábět dřevěné hračky. Ovšem legendární LEGO kostka přišla na svět až po druhé světové válce v roce 1949. Název LEGO stvořil Christiansen z dánského výrazu "Leg godt!" ("Hraj si dobře!"). Výroba kostek běží od roku 2000 i v Česku na Kladně.
Foto popis| Stavebnice lego je oblíbená u dětí už několik desítek roků.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj
Děti budou stavět z tisíců kostiček lego
30.3.2012 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Pardubický
LITOMYŠL V Litomyšli roste neobvyklá stavba. Děti ve zdejším kostele postaví město z lega. Budovat ho budou do sobotního odpoledne. Akce má název Legoprojekt, je putovní a v Litomyšli půjde o druhý ročník. „Děti budou stavět jednak z kostek, které budou volně k dispozici, ale také máme velké stavebnice, kde je potřeba dodržet plán a návod,“ řekla jedna z organizátorek Jitka Nádvorníková.
Pokračuje Prima bazar pro Nový kostel
9.12.2011 Mladá fronta DNES str. 4 Kraj Pardubický
Až do dnešního odpoledne pokračuje Benefiční Prima bazar pro Nový kostel v Litomyšli v tamním Lidovém domě. Po prvním dnu prodeje se v kasičce nashromáždilo 34 tisíc korun. „Kromě různých pokladů se nám tu sešly téměř muzejní exponáty různých elektrospotřebičů. Před očima každému určitě naskočí stejný fén nebo kuchyňský robot - v českých domácnostech se do určité doby snad ani jiný nevyskytoval,“ řekla jedna z organizátorek benefice Martina Soukupová. Benefice pro Nový kostel jsou v posledních letech už tradičními předvánočními akcemi. Kromě Prima bazaru to byl také například vyprodaný koncert černošských spirituálů.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj
PRIMA BAZAR PRO KOSTEL
9.12.2011 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
Foto popis| JEŠTĚ DNESKA máte šanci nakoupit originální dárky a podpořit tak dobrou věc. V Lidovém domě v Litomyšli dnes vrcholí Prima bazar. Jeho výtěžek je určený na dofinancován stavby Nového kostela Církve bratrské. Po středě bylo v kasičce zhruba třicet čtyři tisíc korun. „Kromě různých ´pokladů´ se sešly téměř muzejní exponáty různých elektrospotřebičů. Před očima každému určitě naskočí stejný fén nebo kuchyňský robot,” řekla jedna z organizátorek benefice Martina Soukupová. Dodává, že letos si cestu na Prima bazar našli i studenti a bylo vidět, že se nákupem dobře bavili.
Foto autor| Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková
Region| Východní Čechy
V pondělí začne Prima bazar. Bude do pátku
2.12.2011 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Pardubický
LITOMYŠL V pondělí začne v hlavním sále Lidového domu v Litomyšli tradiční Prima bazar. Potrvá až do pátku. První dva dny od 9 do 18 hodin bude příjem zboží, od středy do pátku možnost nákupu. Pořadatelé přivítají jakýkoliv dar v podobě nepotřebného či přebytečného vybavení, hraček, knih, sportovního náčiní, dekorací, dárkových předmětů, domácích spotřebičů nebo drobného nábytku. Šaty a obuv se do prodeje nezařazují.
Pomoc a nákup zajímavých dárků, to je Prima bazar
5.12.2011 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
Litomyšl - Sedm set lidí na benefiční akci pro Nový kostel. Přesně tolik lidí každoročně navštíví tradiční Prima bazar. Ten letošní se uskuteční ve dnech 5. až 9. prosince v hlavním sále Lidového domu. Pořadatelé přivítají jakýkoliv dar v podobě nepotřebného či přebytečného domácího vybavení, hraček, knih, sportovního náčiní, dekorativního zboží, dárkových předmětů, domácích spotřebičů nebo drobného nábytku. Oblečení a obuv se do prodeje nezařazuje. „Podpořit dobrou věc můžete věnováním nepotřebných věcí z domácnosti nebo vlastních rukodělných výrobků. Nakoupit pak můžete nové hračky, knížky a zajímavé netradiční dárky. Možnost pomáhat má teď každý, stačí si jen vybrat ten nejvhodnější způsob,” uvedla za pořadatele Prima bazaru Martina Soukupová. Výtěžek akce poputuje na dofinancování stavby Nového kostela. Výnosy z těchto benefičních akcí doposud přesáhly částku 150 tisíc korun. V loňském roce církev z výtěžku Prima bazaru do kostela zakoupila nové židle.
Kraj ocenil organizace, které pomáhají rodinám s dětmi
2.12.2011 Chrudimský deník str. 2 Pardubický kraj
Náměstek Línek: „Smyslem kampaně bylo zvýšit společenskou prestiž rodiny, zvláště v této době zaměřené především na výkon a zisk”
Přelouč – Pardubický kraj spolu se Sítí mateřských center vyhlásil výsledky kampaně Společnost přátelská rodině. Náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek předal spolu s prezidentkou Sítě mateřských center (MC) Rút Kolínskou v sále Občanské záložny v Přelouči certifikáty osmi oceněným. Jsou mezi nimi místní a krajské organizace, dva vstřícní zaměstnavatelé a jako osobnost také Věra Luxová.
Vyšší prestiž rodiny
„Smyslem kampaně bylo zvýšit společenskou prestiž rodiny zvláště v této době zaměřené především na výkon a zisk. Chtěli jsme ocenit ty, kteří dělají prorodinnou politiku nejen slovy, ale i činy,“ prohlásil Roman Línek. Kampaň začínala před několika lety v Praze jako upozornění na znevýhodnění rodin s dětmi.„Vyhránobude, až tohle všechno bude tak samozřejmé, že oceňování ztratí smysl,“ poznamenala její zakladatelka Rút Kolínská.
Hodnotící komise pečlivě procházela jednotlivé nominace a rozhodla o přidělení certifikátu osmi subjektům. „Všichni ocenění realizují aktivity či nabízejí služby, které přispívají ke zvýšení kvality každodenních životních podmínek pro rodiny s dětmi. Obdržení certifikátu pro ně může být ukazatelem, že jejich činnost má smysl a že pozitivně ovlivňují potřeby konkrétních rodin. Ocenění může být i motivací pro jejich další aktivity,“ konstatovala koordinátorka Sítě MC v Pardubickém kraji Petra Benešová.
V kategorii organizace s regionální působností získalo ocenění Občanské sdružení Berenika z Vysokého Mýta za Coffee club Berenika, který nabízí hezké prostředí pro rodiny s dětmi. Dále byl oceněn Sbor Církve bratrské v Litomyšli, který vytváří podmínky pro rodiny s dětmi i o nedělních bohoslužbách.
V kategorii organizace s krajskou působností získaly certifikát Dětské centrum Veská za otevřenost a přístupnost zařízení, kde jsou vítáni všichni, kdo dětem chtějí věnovat svůj čas, společnost SKI Přívrat za vstřícný přístup k rodinám s dětmi, profesionalitu služeb a ochotu provozovatelů a zaměstnanců a Koalice nevládek Pardubicka za podporu neziskových organizací v kraji.
Kategorii Osobnost vyhrála Věra Luxová jako zakladatelka Fondu Josefa Luxe za podporu etické výchovy ve školách a etiky v médiích, tedy v oblastech, které rodinu a děti mají pozitivně ovlivňovat.
Mezi zaměstnavateli uspěly společnosti ELMET Přelouč za rekonstrukci Divišovy vily,ve které firma zřídila a provozuje firemní mateřskou školku a H. R. G. Litomyšl za přímou podporu zaměstnanců s malými dětmi a alternativní formy práce.
Foto popis| PARDUBICKÝ KRAJ spolu se Sítí mateřských center ocenil organizace, které pomáhají dětem i celým rodinám. Ocenění by prý mohlo být i motivací pro jejich další aktivity.
Litomyšl uvidí zlatou slzu
21.4.2011 Mladá fronta DNES str. 4 Kraj Pardubický
Hit z EXPO 2010
Cyklus výtvarných výstav, nazvaný Smetanova výtvarná Litomyšl, který každoročně doplňuje nabídku pro návštěvníky Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl, bude letos obohacen o zlatou slzu česko-argentinského umělce Frederica Díaze. Ta byla jednou z největších atrakcí českého pavilonu na celosvětové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.
To, že se zlatá slza objeví právě v Litomyšli, není žádná náhoda. U jejího vzniku byl totiž zdejší galerista Zdeněk Sklenář.
Slza s názvem LacrimAu, spojující latinský název slzy a chemické značky zlata, bude vystavena od poloviny června v novém kostele Církve bratrské v Litomyšli.
Po výstavě v knihovně Vítkovického zámku to bude pouze druhá možnost v České republice zhlédnout 80 centimetrů vysokou a 50 centimetrů širokou pozlacenou plastiku.
Sbírka při vernisáži půjde na konto charitativní organizace
Foto popis| Naděje. Zlatá slza
Foto autor| Foto: archiv MF DNES
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj
V KOSTELE VZNIKÁ LEGOVÉ MĚSTEČKO
5.3.2011 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
Foto popis| MĚSTO V KOSTELE. Půl milionu Lego kostek v těchto dnech skládá na třicet dětí v Litomyšli. Chtějí vytvořit obří město z kostek. To vyrůstá na stolech složených symbolicky do tvaru kříže. Ještě dnes mohou děti i dospělí popustit uzdu své fantazie a vytvářet mosty, letiště, nádraží a další stavby, které by rády ve vznikajícím městečku viděly. Děti mimo jiné viděly také biblické příběhy, ztvárněné hravým způsobem. Postavené Lego městečko bude k vidění na rodinném setkání v rámci nedělní bohoslužby 6. března, která celou akci zakončí. „Při bohoslužbě si lidé celou stavbu prohlédnou. Počítáme, že městečko z kostek necháme na svém místě a lidé budou sedět okolo," řekl kazatel Daniel Smetana. Fotogalerie: svitavsky.denik.cz/legolit
Foto autor| Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková
Region| Východní Čechy
V LITOMYŠLSKÉM KOSTELE VYROSTLO OBŘÍ MĚSTO Z LEGA
7.3.2011 Krkonošský deník str. 1 Titulní strana
PŮL MILIONU KOSTEK proměnila více než stovka dětí v kostele Církve bratrské v Litomyšli v obří LEGO městečko. Jejich dílo bylo odhaleno včera během bohoslužby pro rodiny s dětmi, kde byla i část promluv doplněna biblickými výjevy z kostek. Největší úspěch u dětí slavily pohyblivé vlakové soupravy na ovládání, letadla, obří hrady a lodě. „Můj syn tady někde lítá, ten je úplně ve svém živlu," řekl jeden z rodičů, kteří do kostela přišli se svými dětmi. Legoprojekt má své počátky v sousedním Německu. V současnosti putuje po českých a slovenských městech.
Fotogalerie: svitavsky.denik.cz/legolit
Foto popis|
Foto autor| Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková
V kostele vyroste městečko ze stavebnice
2.3.2011 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
Zaznamenali jsme
Litomyšl – Městečko z Lega vyroste v novém kostele Církve bratrské. Stavebním materiálem bude téměř půl milionu kostiček a dalších Lego sad, které si zájemci mohou podle své fantazie s dalšími kamarády proměňovat v letiště, náměstí, mosty, řeky, kostely nebo domy. „Církev bratrská v Litomyšli společně s občanským sdružení Naděje pořádá v novém kostele od čtvrtku 3. března do neděle 6. března akci pro děti od šesti do dvanácti let nazvanou Legoprojekt. Během tří setkání, ve čtvrtek a pátek odpoledne od patnácti hodin do půl sedmé a v sobotu od devíti hodin do půl jedné, si budou moci děti postavit ze 440 tisíc kostiček městečko z Lega,“ uvedla za pořadatele Martina Soukupová. Každý den si děti navíc vyslechnou a zhlédnou biblický příběh ztvárněný kostičkami ze známé stavebnice. I když je kostiček neuvěřitelné množství, městečko může stavět v jeden den třicet dva dětí pod d ohledem instruktorů. Postavené město budou moci zhlédnout děti i dospělí na rodinném setkání v rámci nedělní bohoslužby, která celou akci zakončí.
Tisková zpráva k Prima bazaru
NÁPAD JE JEDNA VĚC, REALIZACE VĚC DRUHÁ
„Tento kostel je pro mě příkladem, že žijeme v občanské společnosti. Lidé se dokážou spojit, aby bojovali za to, aby byla naše země hezčí,“ řekl 4.prosince 2010 při slavnostním otevření Nového kostela v Litomyšli předseda Rady Církve bratrské Ing. Daniel Fajfr, M.Th. Jeho slova se potvrdila i během následujícího týdne, kdy v Litomyšli proběhla doplňková benefiční prodejní akce - Prima bazar.
Nápad je jedna věc, jeho realizace je věc druhá. S benefičními či charitativními sbírkami a koncerty každý rok – a zejména před Vánoci – přichází mnoho neziskových organizací. Ty jejich prostřednictvím prezentují svou činnost a z výtěžku financují část ze svých krátkodobých či dlouhodobých projektů. S myšlenkou uspořádat jakousi obdobu blešího trhu ve prospěch stavby Nového kostela přišli lidé ze stavebního týmu v roce 2008. Kromě psaní žádostí o granty a dotace na stavbu nového kostela chtěli společně s dalšími „něco“ aktivně dělat sami. První „zkušební“ Prima bazar proběhl poměrně hladce, setkal se s velkým zájmem Litomyšlanů a v roce následujícím se už přesunul do velkého sálu historického Lidového domu. Druhý ročník tak překonal ten startovní hned třikrát; navštívilo jej přes 700 lidí a výnos z něj činil přes 60 tisíc korun. „Už na podzim nás zastavovali loň ští návštěvníci a chtěli vědět, jestli letos Prima bazar opět bude,“ uvedla jedna z organizátorek Marta Kubátová. Sama je pěstounkou v celkem dvanáctičlenné rodině a kvůli dobrovolnické práci a pomoci během akce musela společně s dětmi a manželem mnoho věcí zařídit jinak nebo přeorganizovat. „Je to náročné, dělám to ale moc ráda a baví mě to,“ dodala s úsměvem.
V letošním roce se významně zvýšil podíl nového dárkového zboží – a to především díky velkorysé podpoře několika českých společností – za všechny lze jmenovat např. nakladatelství Vyšehrad, Baronet, Smart Press, Reader´s Digest, Botanicus, Yves Rocher a mnoho dalších. Letošní Prima bazar – snad díky transparentnosti průběhu celé stavby kostela a díky určité tradici – zdatně kopíroval ten loňský. Tentokrát jej navštívilo přes pětset lidí a celý výtěžek, určený na nákup židlí do interiéru Nového kostela v Litomyšli, přesáhl částku 71 tisíc korun. „Nemáme patent na to, jak podobné akce dělat. Taky nevíme, jestli v této tradici budeme pokračovat i v příštích letech. Benefiční akce jsou velmi náročné na organizaci; vždyť jenom s Prima bazarem na místě pomáhalo celý týden ve svém volném čase přes třicet dobrovolníků. Do toho samozřejmě vůbec nepočítám firmy, které nám vyšly vstříc a podpořily nás a návštěvníky samotné, kteří svými předvánočními nákupy vlastně celou dobu přispívali na konkrétní věc,“ shrnula obecnou podstatu akce Martina Soukupová, další z organizátorů. „Máme velkou radost z toho, že se k podpoře našeho projektu přihlásilo tolik lidí a rádi bychom všem za to poděkovali,“ uzavřela nakonec.
autor: Martina Soukupová
FOTO - PRIMABAZAR: ORIGINÁLNÍ DÁRKY I DIVIZNA
10.12.2010 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
Foto popis| STOVKY LIDÍ míří v těchto dnech do Lidového domu v Litomyšli. Již potřetí se tady koná Primabazar. Jeho výtěžek je i tentokrát určený pro nový kostel Církve bratrské v Litomyšli. Dnes tzv. bleší trh končí. Pokud vám chybí originální dárek k Vánocům, neváhejte. Takových tady totiž najdete mnoho. „Nakoupila jsem nějaké knížky, porcelán a líbily se mi tam také jedny hodiny. Možná se pro ně ještě vrátím,“ řekla Marie Černá. Měla by si ale pospíšit, protože zejména o staré a sběratelské kousky je velký zájem. K mání jsou na Primabazaru nejen knihy a hudební nosiče, ale také kufry, hračky, lyže, kosmetika a množství skla a porcelánu nebo různé spotřebiče. Perličkou je i podomácku usušená divizna.
Foto autor| Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková
Region| Východní Čechy
10.12.2010 Víkend HN str. 38 Architektura
Petr Volf Litomyšl
Architekt Zdeněk Fránek odvedl neobyčejný výkon. V rozpětí pouhých dvou týdnů byly slavnostně otevřeny dva nádherné kostely, které navrhl pro Církev bratrskou. Česká architektura získala sakrální stavby schopné obstát kdekoli na světě.
Černošická modlitebna začala sloužit v neděli 24. listopadu, Nový kostel v Litomyšli, jak se oficiálně nazývá, v sobotu 4. prosince. Dělí je od sebe nejenom sto osmdesát kilometrů, ale především jejich výtvarná forma. Ačkoliv je vymyslel jeden architekt, Zdeněk Fránek, výrazně se od sebe odlišují. Zatímco kostel v Litomyšli se vyznačuje střídmými liniemi a může sloužit jako doklad platnosti teze teoretika Rostislava Šváchy o „přísnosti české architektury“, jeho černošický protějšek svými měkkými tvary připomíná moderní sochu.
Baroko v krvi
Zdeněk Fránek naplno rozehrál obě stránky své architektonické povahy, introvertní a extrovertní, díky nimž dokáže naprosto samozřejmě střídat návrhy minimalistických staveb s organickými. Přitom ať se rozhodne pro jakoukoliv polohu, nakonec se projeví formálně neotřelým domem, který je zároveň schopen dokonale plnit svůj účel. Ve svých devětačtyřiceti letech patří k architektům, kteří si uvědomují, že sebekrásnější stavba ztrácí opodstatnění, pokud není schopna naplnit svoje základní funkce a pokud je určena jenom k tomu, aby předváděla svou krásu. Takové projekty jsou ve své podstatě zbytečné - a platí to nejenom o stavbách.
Příběh obou evangelických kostelů si je do značné míry podobný. Mají přibližně stejnou velikost, do hlavního prostoru se vejde zhruba sto padesát lidí, jsou v nich také klubovny a byt kazatele. Vznikaly tou nejpřirozenější cestou, prostřednictvím sbírek, darů, příspěvků. Pokaždé se začínalo od nuly, ale nakonec se povedlo shromáždit okolo dvaceti milionů korun, které stačily na jejich stavbu. O průběhu sbírek referovaly detailně internetové stránky, takže každý, kdo měl zájem, mohl sledovat jak vývoj financí, tak stavebních prací. Uvážíme-li, jaké hodnoty se z těchto relativně malých prostředků podařilo vybudovat, nelze než smeknout před Církví bratrskou, s jakou cílevědomostí a zaujetím se dobrala během necelých tří let vytčeného cíle.
Kdybychom měli usuzovat z architektury, kterou se její kostely vyznačují, nelze než říci, že jde o moderní a otevřenou církev - nepotrpí si příliš na vnější okázalost, ale chce se zabývat jenom podstatnými věcmi.
Shodné rysy se dají najít také u pozemků, na nichž byly kostely postaveny. Nejde o exkluzivní parcely, ale o místa, kde se žije. Modlitebna na Vráži v Černošicích několikrát měnila svoji „pozici“, nakonec vyrostla mezi rodinnými domky a obchodním domem, takže chrám konzumu dostal konkurenci v chrámu Boha. Díky tomu má v sobě symbolický rozměr navíc, předkládá alternativu k určitému druhu životního slohu.
V samotném kostele někdo vidí archu, jiný -podle půdorysu - zase třeba tučňáka nebo úzký klobouk: záleží na fantazii, ale také na znalosti Písma. Architekt Zdeněk Fránek si uvědomuje, že organický tvar může vyvolávat spoustu různých interpretací, a nechává na každém, jak jej bude „číst“. Na co myslel, když stavbu navrhoval? „Na kresby Paula Kleea, který v roce 1940 vytvořil, už velmi roztřesenou rukou, sérii andělů. Nakreslil anděly života či smrti, pokaždé měli špičatá křídla. Chtěl jsem, aby modlitebna působila jako křídlo nebo peřina, prostě něco s peřím, které je měkké, lehké a dává teplo,“ vysvětluje.
Podélně vroubkovaná fasáda modlitebny ještě zvýrazňuje její plasticitu, která se prohlubuje při nasvícení přirozeným či umělým světlem; zvláště při západu slunce se zdá, že je to skoro živá hmota. Stavbu sice můžeme stylově zařadit mezi organickou architekturu, ale stejně tak v ní lze vidět i soudobou variaci na barokní sakrální stavitelství, které právě hmotu dokázalo umně tvarovat. Uvědomil jsem si to, když jsem si vybavil rozhovor, v němž mi architekt mimo jiné řekl: „Baroko jsem si zamiloval, mám ho vyloženě v krvi.“ Fránek pochází z křesťansky orientované rodiny a kus dětství strávil v kostele v rodných moravských Boskovicích nebo ve svatostáncích, které navštěvoval s prastrýcem farářem. Byly to pro něj zásadní zážitky, jež se v části jeho tvorby možná jaksi podvědomě projevují.
Střecha jako cesta
Nový kostel v Litomyšli těžko můžete při návštěvě města minout, protože byl zakomponován vedle silnice, která je hlavním tahem na Svitavy a potažmo Olomouc. Jde o rušnou tepnu, již přejít z jedné strany na druhou vůbec není snadné, a tak tu kostel působí velmi nečekaně, vlastně jako zjevení. Architekt jej částečně zahloubil do svažitého pozemku, z něhož vystupuje jednoduché průčelí, takže se zdá, že z něj přirozeně vyrůstá.
Ústředním motivem se stala střecha, která pozvolna stoupá ve třech na sebe navazujících rovinách a symbolizuje cestu člověka k vyššímu poznání, jeho pouť k Bohu. Doslova jej láká, aby si to vyzkoušel. Myšlenka na tuto čistou formu prý architekta napadla hned poté, co poprvé přišel na místo, kde měl Nový kostel vyrůst. Z papíru si vystřihl několik vzájemně propojených proužků připomínajících origami, japonské prostorové skládanky, a dá se říci, že měl model hotový ještě dříve, než se pustil do skicování. Z tohoto prvotního nápadu nemusel v průběhu následujících tří let v zásadě nic slevit; ukázal se jako velmi nosný.
„Byla to pro mě radostná a svobodná práce,“ pochvaluje si Zdeněk Fránek, když se jej ptám, jak se mu spolupracovalo s kazatelem Danielem Smetanou, bez jehož neuvěřitelného nasazení by Nový kostel v Litomyšli s velkou pravděpodobností zůstal jenom na papíře. K celkovému utěšenému vyznění díla přispěla také možnost spolupracovat s předními českými výtvarníky Karlem Malichem a Václavem Ciglerem, kteří pro kostel vytvořili celkem čtyři díla. Oběma je sice už před osmdesát, ale jejich tvorba - jako mála našich umělců - snese srovnání s mezinárodní konkurencí. Karel Malich je autorem jak stolu Páně, tak kazatelny i oltářní plastiky, Václav Cigler se ujal kříže z vrstveného optického skla, kterým vrcholí prodloužená střecha nad hlavním vstupem do kostela. Iniciátorem i donátorem těchto nádherných děl je pražský galerista Zdeněk Sklenář, jenž rád propojuje umění s architekturou.
Už v roce 2008, kdy se teprve začínalo s realizací kostelů, byly obě stavby představeny v holandském časopise A10, zabývajícím se soudobou architekturou, a také v mezinárodní encyklopedii 1000x Landscape Architecture, kterou vydalo švýcarské nakladatelství Braun. Jejich nevšednost byla každému, kdo se třeba jen trochu orientuje v soudobém stavění, na první pohled zřejmá. Další zajímavostí je, že Zdeněk Fránek předtím nikdy žádnou církevní architekturu nerealizoval; šlo o jeho první pokusy, které však působí velmi vyzrále a zkušeně. Na druhou stranu je třeba brát v potaz, že když Le Corbusier navrhoval svoji slavnou Mariánskou kapli v Ronchampu, byla to pro něj také první zkušenost tohoto druhu, a vůbec mu to nebránilo, aby vymyslel nejobdivovanější sakrální stavbu dvacátého století. Vlastně je to jednoduché, protože vždycky bude platit, že architektura je buď dobrá - nebo špatná. A kdo má talent, se opravdu ukáže až v okamžicích, kdy jde „do tuhého“.
***
Ústředním motivem se stala střecha, která pozvolna stoupá ve třech na sebe navazujících rovinách a symbolizuje cestu člověka k vyššímu poznání, jeho pouť k Bohu. ZDENĚK FRÁNEK (* 1961) V letech 1980 až 1985 studoval na Fakultě architektury Vysokého učení technického v Brně. Od roku 2006 vede ateliér na Fakultě architektury Technické univerzity v Liberci a od roku 2010 učí architektonické navrhování na ARCHIP (Architecture Institute in Prague). Od roku 1992 realizoval bezmála tři desítky staveb. Je finalistou Grand prix Obce architektů, získal Cenu Archiwebu, byl nominován na Cenu Klubu Za starou Prahu. Vystavoval v Blansku, Boskovicích, Pelhřimově, Praze, Zlíně, Gentu a Utrechtu.
Foto popis| Černošická modlitebna dostala půvabně zvlněnou formu, k níž architekta inspirovaly kresby andělů slavného švýcarského malíře Paula Kleea z roku 1940.
Foto popis| Podle architekta Josefa Pleskota se v Litomyšli „podařilo vytvořit prostor, který je zároveň moderní i archetypální“. Nový kostel dává řád a zklidnění místu vedle chaotické silnice.
Foto popis| Nosná konstrukce černošické modlitebny je zděná, stropy jsou z monolitického betonu. Hlavní sál může pojmout na sto padesát lidí a jeho interiér se vyznačuje střídmostí, která je Církvi bratrské vlastní.
Foto popis| Kompozice schodiště a okna nechává vyznít přirozené světlo.
Foto popis| Nový kostel v Litomyšli má ze dvou stran otevřenou modlitebnu. Přes chodbu vlevo jsou klubovny a také pracovna kazatele.
Foto popis| Stůl Páně i oltářní kruhovou plastiku navrhl výtvarník Karel Malich.
Foto autor| Foto: Ester Havlová (Černošice), Karel Poneš (Litomyšl)
Svitavský deník
Dobrý den(ík), 9.12.2010 Svitavský deník str. 1 Titulní strana
Primabazar: dárky a pomoc pro kostel
Litomyšl – Nový kostel Církve bratrské v Litomyšli je sice otevřený, ale schází tam vybavení. Na nákup židlí je určený výtěžek Primabazaru, který včera začal v Lidovém domě. Až do pátku tu můžete nakoupit originální drobné dárky. Ušetříte a ještě pomůžete dobré věci. (ik)
Region| Východní Čechy
V Litomyšli otevřeli nový kostel Církve bratrské
7.12.2010 Blanenský deník str. 4 Blanensko - seriály
Litomyšl - Ještě před dvěma lety stál na trávě za světelnou křižovatkou směrem na Svitavy billboard s reklamou na plavky. Tehdy málokdo věřil, že Církev bratrská sežene dvacet milionů korun na stavbu nového kostela. Ale dokázali to.
Deset minut zněly v sobotu Litomyšlí zvony všech kostelů. Jako by mezi sebou vítaly nový kostel Církve bratrské. „Byla to náročná, trnitá cesta. Řekl bych, že není koruny bez kříže. Občas mi to zvedlo tlak, ale ta radost z kostela vše přebíjí. Je to úžasné,“ řekl kazatel Daniel Smetana. Dva roky práce a hlavně shánění peněz. V době ekonomické krize to nebylo nic lehkého. Přesto v sobě lidé našli hodně solidarity. Pomáhali věřící, lidé z Litomyšle se zapojili do sbírek, peníze přišly od nadací, z kraje i z Evropské unie.
V roce 2008 možná církvi nevěřil ani starosta Michal Kortyš. „Postupně jsem ale zjišťoval, že to opravdu myslí vážně,“ uvedl Kortyš. A nakonec to byl právě on, kdo při sboru stál. Zastupitelé tehdy schválili převod pozemku po kolaudaci kostela a letos také příspěvek na dostavbu. Kostel totiž město využije jako rozlučkovou síň, která nyní v Litomyšli schází. Nový kostel Církve bratrské se má stát místem setkávání lidí. V kostele se nachází sál asi pro sto padesát lidí, dvě víceúčelové klubovny a společenský vestibul se zázemím. Ve druhém podlaží je byt kazatele. Uskuteční se tady nejen pravidelné bohoslužby, ale také přednášky, výstavy, vzdělávací akce nebo divadla.
Stavbu navrhl architekt Zdeněk Fránek v duchu funkcionalismu a podle biblického žalmu „Bože, tvé milosrdenství až k nebi sahá, až do mraků tvoje věrnost“. Kostel v podstatě vymyslel podle skládačky z papíru, origami. Neobvyklý vzhled kostelu dávají střídavě skloněné pultové střechy, které působí jako nájezdová rampa. To vše má v sobě symboliku, jako by člověka vedla k vyššímu poznání. Železobetonová dvouúrovňová konstrukce je zahloubena do svahu a odhlučněná. Kostel se zařadil mezi moderní stavby v Litomyšli.
Region| Jižní Morava
Litomyšl: nový kostel a zvon
4.12.2010 Blanenský deník str. 4 Blanensko seriály
Litomyšl – Druhý adventní víkend otevřou v Litomyšli nový kostel církve bratrské. V něm nyní vrcholí práce řemeslníků i umělců. V pondělí nainstalovali stůl Páně a kazatelnu z ateliéru výtvarníka Karla Malicha. Bratrský kostel má překvapivě kříž, přitom pro tyto stavby je spíše typický kalich nebo kohout. A do budoucna počítají zástupci církve i s umístěním zvonu. Je pro něj dokonce už také připravené místo v prosklené věži. „Z finančních důvodů jsme ovšem tuto investici odsunuli na pozdější dobu. Nicméně bychom byli rádi, aby se poprvé rozezněl na Velikonoce,“ sdělila Jana Macková, vedoucí stavby nového kostela.
Pořízení zvonu si vzal na starost mecenáš a významný galerista Zdeněk Sklenář. Rozhodl se, že výrobu zvonu zaplatí. „Zkontaktovali jsme rodinu zvonařů, dílnu Ditrichových z Brodku u Přerova, která pokládá za čest ulít zvon do našeho kostela. Výtvarné řešení zhotoví ateliér umělce Federica Díaze. Navíc Zdeněk Sklenář požádal místostarostu Vojtěcha Stříteského o průzkum, jak jsou laděny jiné zvony v Litomyšli, aby ten nový zapadl do harmonie. Sklenář by byl rád, aby zvon naladil nějaký zpěvák zvučného jména,“ vysvětlila Jana Macková. V lednu se vyrobí forma pro nový zvon a poprvé by se měl městem rozeznít již na Velikonoce.
Nový kostel otevřely děti
6.12.2010 Hradecký deník str. 1 Titulní strana IVETA NÁDVORNÍKOVÁ Litomyšl
Litomyšl – Deset minut zněly v sobotu Litomyšlí zvony jako by vítaly nový kostel Církve bratrské. Symbolickou pásku při jeho otevření přestřihly děti. Poté nové stavbě požehnal kazatel Církve bratrské v Litomyšli Daniel Smetana. Kostel se nachází v těsné blízkosti silnice I/35. Včera se v něm uskutečnila první bohoslužba. Stavba kostela trvala dva roky a celkové náklady dosáhly 20 milionů korun. S financováním pomohli věřící, dárci, ale i nadace, Pardubický kraj nebo Evropská unie.
Nový kostel v Litomyšli otevřely děti z církve
6.12.2010 Krkonošský deník str. 1 Titulní strana IVETA NÁDVORNÍKOVÁ Litomyšl
Litomyšl – Deset minut zněly v sobotu Litomyšlí zvony všech kostelů. Jako by mezi sebou vítaly nový kostel Církve bratrské.
Symbolickou pásku při slavnostním otevření kostela přestřihly děti. Poté nové stavbě požehnal kazatel Církve bratrské v Litomyšli Daniel Smetana. Zazněl rovněž žalm, podle kterého architekt Zdeněk Fránek kostel navrhl. „Fránek na základě biblického žalmu ´Bože, tvé milosrdenství až k nebi sahá, až do mraků tvoje věrnost´ nechal kostel rozzářit světlem,“ uvedl kazatel Daniel Smetana. Kostel se nachází v těsné blízkosti frekventované silnice I/35, přesto je uvnitř klid. Stavba v duchu funkcionalismu je totiž zapuštěná do terénu. Včera se uskutečnila v kostele první bohoslužba pro veřejnost.
Výstavba kostela trvala dva roky a celkové náklady dosáhly dvaceti milionů korun. S financováním pomohli věřící, dárci, ale také nadace, Pardubický kraj nebo Evropská unie. Církev si vzala půjčku sedm milionů korun a tu ještě musí splatit.
Tak trochu jiný kostel otevřeli v Litomyšli
6.12.2010 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Pardubický
LITOMYŠL Když se v sobotu kolem třetí hodiny rozezněly zvony kostelů v Litomyšli, jako by mezi sebe vítaly nejmladšího z nich -nový kostel církve bratrské, který od víkendu slouží věřícím.
„Otevíráme kostel, který byl projektován podle biblického verše z žalmu. Architekt vytvořil cestu, která vystupuje na střechu kostela a až skrze kříž vybíhá do oblak. Je to symbolická cesta Božího syna Ježíše Krista,“ řekl kazatel Církve bratrské v Litomyšli Daniel Smetana, který bude mít nový kostel na starosti. Kostel začal vznikat na konci roku 2007 podle návrhu architekta Zdeňka Fránka a církev bratrská jeho stavbu zaplatila jednak ze sbírek členů, fondů a nadací, ale také z příspěvku Pardubického kraje. Celkově se cena nového kostela vyšplhala ke dvaceti milionům korun. »Více viz Benjamínka... na str. B4
Benjamínka mezi svatostánky otevřeli Soňa Červená a Jan Kačer
6.12.2010 Mladá fronta DNES str. 3 Kraj Hradecký, Stanislava Králová
LITOMYŠL Smetanovo město má od víkendu nejmladší kostel v republice. Netradiční sakrální stavbu církve českých bratří přijeli podpořit pěvkyně Soňa Červená nebo herec Jan Kačer.
Ještě před dvěma lety se v litomyšlském kopci podél hlavní silnice na Moravu zelenala louka. Teď vyrostla stavba, která na první pohled připomíná spíše vchod do metra. Že jde o svatostánek, připomíná jen skleněný kříž.
Když místo politiků a sponzorů přestřihly bílou pentli u vchodu děti, mohli se návštěvníci přesvědčit, jak vypadá kostel počátku 21. století. Architektem je Zdeněk Fránek a autorem skleněného kříže na věži kostela Václav Cigler.
Místo kostelních lavic usedají věřící na dřevěné židle a dívají se na hlavní stěnumodlitebny. Její výzdobu vytvořil přední český výtvarník Karel Malich.
Oltářní plastika má podobu dvou kruhů, z nichž bílý je nadřazený černému. „Bílá je světlo, které překrývá tmu,“ vysvětlil autor, který sklidil chválu také za stůl Páně a bílou kazetelnu v podobě řečnického pultu. Na ni vystoupila i komorní pěvkyně s nezaměnitelným hlubokým hlasem Soňa Červená. „Velká díla vznikají překonáváním osobního a společenského strachu. S láskou těm, kteří přijdou po nás,“ uvedla Červená. Kazatel Daniel Smetana poděkoval žlutou růží. Jednu dostal herec Jan Kačer. „Kostel se několikrát potýkal s nedostatkem peněz, nikdy jsme ale nemuseli práci zastavit. Když jsme se během stavby dostali opět do svízelné situace, Jan Kačer mě přijal ve Stavovském divadle a obcházel se mnou nadace, abychom nějaké peníze získali,“ řekl Smetana. „Tento kostel je pro mě příkladem, že žijeme v občanské společnosti. Lidé se dokážou spojit, aby bojovali za to, aby byla naše země hezčí,“ připomněl předseda Církve bratrské Daniel Fajfr.
Pozemek na výstavbu kostela věnovalo město Litomyšl. Začal se stavět ze sbírek členů a přátel církve, přispěl na něj i Pardubický kraj. Stál 20 milionů korun.
Benjamínka mezi kostely otevřeli Červená a Kačer
6.12.2010 Mladá fronta DNES str. 4 Kraj Pardubický, Stanislava Králová
Ze společnosti Smetanovo město má od víkendu nejmladší kostel v republice. Netradiční sakrální stavbu církve českých bratří přijeli podpořit pěvkyně Soňa Červená nebo herec Jan Kačer.
LITOMYŠL Ještě před dvěma lety se v kopci podél hlavní silnice na Moravu zelenala louka. Za dva roky na ní vyrostla stavba, která na první pohled připomíná spíše vchod do metra. Že jde o církevní svatostánek, připomíná zvenku jen skleněný kříž. Když na něj dopadají sluneční paprsky, jako by se měnily v duhu.
Herec Jan Kačer ale nepřijel v sobotu do Litomyšle jen jako host, ale i jako člověk, který stavbě kostela hodně pomohl.
„Kostel se několikrát potýkal s nedostatkem peněz, nikdy jsme ale nemuseli práci zastavit. Když jsme se během stavby dostali opět do svízelné situace, Jan Kačer mě přijal ve Stavovském divadle a obcházel se mnou nadace, abychom nějaké peníze získali,“ říká kazatel nového kostela Daniel Smetana.
Místo politiků a sponzorů přestřihly bílou pentli u vchodu kostela děti a pak už se mohli návštěvníci přesvědčit, jak vypadá kostel počátku 21. století. Místo kostelních lavic usedají věřící na dřevěné židle a dívají se na hlavní stěnu modlitebny. Její výzdobu vytvořil přední český výtvarník Karel Malich. Na vyvýšeném místě zaujme návštěvníky na první pohled oltářní plastika v podobě dvou kruhů, z nichž bílý je nadřazený černému. „Bílá je světlo, které překrývá tmu,“ vysvětlil její autor Karel Malich. Ten také sklízí nadšenou chválu za stůl Páně a bílou kazatelnu v podobě řečnického pultu.
„Sešli jsme se, abychom přivítali něco, co má sloužit ke každodenní radosti a zklidnění našeho nitra a pocitu jednoty mezi námi. Oltářní plastika, kazatelna nebo oltářní stůl či skleněný kříž, jsou vrcholnými uměleckými díly, které by mohly zdobit kterékoli významné světové muzeum. Prosím vás, važte si jich,“ říká do naprostého ticha zaplněného kostela mecenáš umělecké výzdoby kostela Zdeněk Sklenář, jenžmá v Litomyšli galerii pojmenovanou po svém strýci Zdeňku Sklenářovi.
Po něm na kazatelnu vystoupila operní pěvkyně s nezaměnitelným hlubokým hlasem Soňa Červená, která čte vzkaz budoucím generacím. „Velká díla vznikají překonáváním osobního a společenského strachu. S láskou těm, kteří přijdou po nás,“ pronáší Červená a zve ke stolu Páně k podpisu zakládací listiny osobnosti, které mají na vzniku kostela největší podíl. Kazatel kostela je na pódium ke kazatelně vyzývá ještě jednou a předáním žluté růže jim děkuje. Květina od oceněných mužů již poněkolikáté putuje k dámě, která se ještě v úvodu halila do šálu, který má barvu jako její jméno - Soně Červené. Když operní pěvkyně přijímá jako díky od kazatele další květinu, obratem mu ji vrací.
„Tento kostel je pro mě příkladem, že žijeme v občanské společnosti. Lidé se dokážou spojit, aby bojovali za hezčí zemi,“ řekl předseda Církve bratrské Daniel Fajfr.
FAKTA Nový kostel církve bratrské
- architekt: Zdeněk Fránek - autor stolu Páně, kazatelny a oltářní plastiky: Karel Malich - autor skleněného kříže na věži kostela: Václav Cigler - kazatel: Daniel Smetana - předseda církve bratrské: Daniel Fajfr - organizátor a mecenáš umělecké výzdoby: Zdeněk Sklenář Pozemek na výstavbu kostela věnovalo město Litomyšl. Kostel se začal stavět ze sbírek členů a přátel církve. Na stavbu přispěl také Pardubický kraj. Kostel stál 20 milionů korun. Od okamžiku, kdy porota vyhlásila vítěze architektonické soutěže, do dokončení kostela uplynulo osmatřicet měsíců a dva dny.
Vedle rušné silnice otevřeli nový kostel
6.12.2010 Olomoucký deník str. 12 Olomoucký kraj ZE SOUSEDNÍHO KRAJE
Litomyšl – Ještě před dvěma lety stál na trávě za světelnou křižovatkou v Litomyšli směrem na Svitavy billboard s reklamou na plavky. Tehdy málokdo věřil, že Církev bratrská sežene dvacet milionů korun na stavbu nového kostela. Ale dokázali to. Moderní kostel v sousedství rušné pětatřicítky byl v sobotu odpoledne slavnostně otevřen. Symbolickou pásku přestřihly děti.
Deset minut zněly v sobotu Litomyšlí zvony všech kostelů. Jako by mezi sebou vítaly nový kostel Církve bratrské. „Byla to náročná, trnitá cesta. Řekl bych, že není koruny bez kříže. Občas mi to zvedlo tlak, ale ta radost z kostela vše přebíjí. Je to úžasné,“ řekl kazatel Daniel Smetana. Dva roky práce a hlavně shánění peněz. V době ekonomické krize to nebylo nic lehkého. Přesto v sobě lidé našli hodně solidarity. Pomáhali věřící, lidé z Litomyšle se zapojili do sbírek, peníze přišly od nadací, z kraje i z Evropské unie. „Přiznám se, že několikrát nastal okamžik, kdy jsem si myslel, že jsme možná neudělali dobře. Ocitl jsem se také v situaci, kdy jsem si říkal, že snad odejdu i z Litomyšle. Nakonec jsem se ale zvedl ze dna a šel jsem dále. Asi to k takovému dílu patří,“ dodal kazatel, kterého hodně povzbuzovala manželka s dcerou. V roce 2008 možná církvi nevěřil ani starosta Michal Kortyš. „Postupně jsem ale zjišťoval, že to opravdu myslí vážně,“ uvedl Kortyš. A nakonec to byl právě on, kdo při sboru stál. Zastupitelé tehdy schválili převod pozemku po kolaudaci kostela a letos také příspěvek na dostavbu. Kostel totiž město využije jako rozlučkovou síň, která nyní v Litomyšli schází. Nový kostel Církve bratrské se má stát místem setkávání lidí. Nachází se zde sál asi pro sto padesát lidí, dvě klubovny a společenský vestibul se zázemím. Ve druhém podlaží je byt kazatele. Uskuteční se tady nejen pravidelné bohoslužby, ale také přednášky, výstavy, vzdělávací akce nebo divadla.
Kostel v Litomyšli bude mít zvon
6.12.2010 Právo str. 16 Východní Čechy - Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Zdeněk Seiner Litomyšl
Okamžitě po kolaudaci nového kostela v Litomyšli, který pro své věřící ze sbírek a darů postavil sbor církve bratrské, nabídl se další dárce, který zaplatí kostelu zvon.
„Minulý týden byl nainstalován stůl Páně a kazatelna z ateliéru Karla Malicha. Kolaudace úspěšně proběhla 3. prosince. Při této instalaci stolu Páně byl přítomen mecenáš uměleckých děl, která v kostele budou, galerista Zdeněk Sklenář,“ řekla Právu Jana Macková, vedoucí stavby nového kostela v Litomyšli.
„Dozvěděl se, že kostel má i připravené místo na zvon, který plánujeme v budoucnu umístit do prosklené věže. Nicméně z finančních důvodů jeho řešení bylo odsunuto až na neurčito. Toto vzal pan Sklenář jako výzvu a příležitost a rozhodl se, že zvon zaplatí.“ Byla kontaktována rodina zvonařů – dílna Ditrichových z Brodku u Přerova, která pokládá za čest ulít zvon do nového kostela v Litomyšli,“ dodala Macková.
„Výtvarné řešení bude pocházet z ateliéru Federika Díaze. Pan Sklenář poprosil muzikologa Vojtěcha Stříteského o průzkum, jak jsou laděny různé zvony v Litomyšli, aby nový zvon zapadl do harmonie, pokud to bude možné. Investor by rád, aby zvon byl naladěn zpěvákem zvučného jména,“ dodala Macková.
K dohodě o výrobě zvonu došlo nezvykle rychle. Už dnes se ví, že v lednu se bude dělat forma na zvon a nový zvon by měl v kostele viset na Velikonoce 2011.
„Chtěli bychom, aby kostel i jeho umělecká výzdoba byly příležitostí pro jakéhokoli člověka k nalezení pokoje a smíření s Bohem, ať už to pro něho znamená důstojné tiché prostředí ke ztišení, nebo i vřelé přijetí a odreagování mezi jinými lidmi jakéhokoli věku k zábavě a relaxaci. Tím bychom si přáli, aby se nový kostel stal,“ podotkla Macková.
Regionální mutace| Právo - Východní Čechy
Dobrý den(ík), Svitavsko
4.12.2010 Svitavský deník str. 1 Titulní strana Litomyšl
Na adventním věnci zítra zapálíme druhou svíci. Čas do Vánoc se rychle krátí. Právě nyní je vhodná doba se zastavit a ohlédnout se zpátky. Chvíli rozjímat. Jedinečné okamžiky můžete třeba již zítra zažít v novém kostele Církve bratrské v Litomyšli. Otevírá se veřejnosti a v 10 hodin dopoledne se tady uskuteční první bohoslužba pro veřejnost. Kdo nevěřil, že církev sežene dvacet milionů na stavbu ojedinělého kostela, může se přijít přesvědčit, že se dílo opravdu podařilo. A pokud se vám nebude chtít do mrazu, uvařte si Mikulášské menu, které dnes najdete na straně 8.
NOVÝ KOSTEL SE OTEVÍRÁ!
4.12.2010 Svitavský deník str. 7 Servis Litomyšl
V novém kostele Církve bratrské v Litomyšli se věřící sejdou poprvé již zítra. Kostel bude sice slavnostně otevřen v sobotu odpoledne, ale první bohoslužba pro veřejnost se uskuteční v neděli v 10 hodin. Od 12 do 16 hodin si navíc moderní kostel mohou lidé prohlédnout. Odpoledne v 17 hodin následuje koncert krnovské folkrockové křesťanské skupiny Angles a litomyšlskovysokomýtské skupiny Blabovy stromy.
Foto autor| Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková
Region| Východní Čechy
Nový kostel Církve bratrské v Litomyšli otevřely zvony a děti
6.12.2010 Svitavský deník str. 1 Titulní strana IVETA NÁDVORNÍKOVÁ Litomyšl
Litomyšl - Ještě před dvěma lety stál na trávě za světelnou křižovatkou směrem na Svitavy billboard s reklamou na plavky. Tehdy málokdo věřil, že Církev bratrská sežene dvacet milionů korun na stavbu nového kostela. Ale dokázali to. Moderní kostel v sousedství rušné pětatřicítky byl v sobotu odpoledne slavnostně otevřen. Symbolickou pásku přestřihly děti. Deset minut zněly v sobotu Litomyšlí zvony všech kostelů. Jako by mezi sebou vítaly nový kostel Církve bratrské. „Byla to náročná, trnitá cesta. Řekl bych, že není koruny bez kříže. Občas mi to zvedlo tlak, ale ta radost z kostela vše přebíjí. Je to úžasné,“ řekl kazatel Daniel Smetana. Dva roky práce a hlavně shánění peněz. V době ekonomické krize to nebylo nic lehkého. Přesto v sobě lidé našli hodně solidarity. Pomáhali věřící, lidé z Litomyšle se zapojili do sbírek, peníze přišly od nadací, z kraje i z Evropské unie. „Přiznám se, že několikrát nastal okamžik, kdy jsem si myslel, že jsme možná neudělali dobře. Ocitl jsem se také v situaci, kdy jsem si říkal, že snad odejdu i z Litomyšle. Nakonec jsem se ale zvedl ze dna a šel jsem dále. Asi to k takovému dílu patří,“ dodal kazatel, kterého hodně povzbuzovala manželka s dcerou. V roce 2008 možná církvi nevěřil ani starosta Michal Kortyš. „Postupně jsem ale zjišťoval, že to opravdu myslí vážně,“ uvedl Kortyš. A nakonec to byl právě on, kdo při sboru stál. Zastupitelé tehdy schválili převod pozemku po kolaudaci kostela a letos také příspěvek na dostavbu. Kostel totiž město využije jako rozlučkovou síň, která nyní v Litomyšli schází. Nový kostel Církve bratrské se má stát místem setkávání lidí. Vkostele se nachází sál asi pro sto padesát lidí, dvě víceúčelové klubovny a společenský vestibul se zázemím. Ve druhém podlaží je byt kazatele. Uskuteční se tady nejen pravidelné bohoslužby, ale také přednášky, výstavy, vzdělávací akce nebo divadla.
Svatostánek u I/35
Stavbu navrhl architekt Zdeněk Fránek v duchu funkcionalismu a podle biblického žalmu „Bože, tvé milosrdenství až k nebi sahá, až do mraků tvoje věrnost“. Kostel v podstatě vymyslel podle skládačky z papíru, origami. Neobvyklý vzhled kostelu dávají střídavě skloněné pultové střechy, které působí jako nájezdová rampa. To vše má v sobě symboliku, jako by člověka vedla k vyššímu poznání. Železobetonová dvouúrovňová konstrukce je zahloubena do svahu a odhlučněná, takže ruch z pětatřicítky v kostele není slyšet. Kostel se zařadil mezi moderní stavby v Litomyšli. „Jako se chodí lidé dívat na Santiniho, přál bych si, aby další generace chodily i na mne,“ řekl architekt, který kostel pro Církev bratrskou navrhl i do Černošic u Prahy.
Výzdoba v režii špičkových umělců
dokončení ze strany 1
Na výzdobě interiérů pracovali nejlepší čeští výtvarníci. Karel Malich je autorem kazatelny, stolu Páně a plastiky. „Měl jsem kruh bílý a černý, takový dvoukruh. Bílá s černou jsou na sobě. Bílá je světlo, které překrývá tmu,“ přiblížil plastiku Karel Malich. Přední český sklář Václav Cigler navrhl pro kostel skleněný kříž, který se nachází na nejvyšším bodě střechy. Měří skoro dva metry a váží dvě stě kilogramů.
Chybí židle
Nový kostel Církve bratrské v Litomyšli je sice otevřený, včera se tu uskutečnila i první bohoslužba pro veřejnost, ale práce rozhodně nekončí. Schází totiž vybavení kostela. Hlavním problémem jsou židle. Zatím je má církev vypůjčené od Smetanovy Litomyšle, ale pouze do příštího ročníku festivalu. „Musíme koupit židle, to je položka asi za dvě stě tisíc korun. Zatím není ani vybavená kancelář kazatele. A navíc splácíme dluh sedm milionů. Jde o bezúročnou půjčku,“ vysvětlil kazatel Daniel Smetana.
A ještě jeden symbol, kromě kříže, bude kostel mít. Už na jaře by se i z tohoto svatostánku měl rozeznít zvon. Na jeho podobě pracuje další významný výtvarník, a to Federico Díaz, který je mimo jiné autorem Kopalova památníku Dvojhvězda.
Otevření kostela je bezesporu historickým okamžikem. Ve svitavském okrese ale rozhodně není ojedinělým. Před šesti lety byl otevřen a vysvěcen kostel Boží lásky v Budislavi. V současné době vrcholí výstavba pravoslavného kostela ve Svitavách nedaleko vlakového nádraží.
Fotogalerie a související články: svitavsky.denik.cz/kostel
***
„Byla to náročná a trnitá cesta. Radost z kostela ale všechno přebíjí.“ Daniel Smetana, kazatel CB Litomyšl
Foto popis| SLAVNOSTNÍHO OTEVŘENÍ kostela Církve bratrské v Litomyšli se zúčastnily desítky lidí a řada osobností.
Foto autor| Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková
Foto popis| ZAKLÁDACÍ LISTINU nového kostela podepsal i herec Jan Kačer, který při bohoslužbě četl biblické texty. Mezi hosty byla rovněž pěvkyně Soňa Červená a několik architektů.
Foto autor| Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková
Primabazar pro kostel
6.12.2010 Svitavský deník str. 1 Titulní strana
Litomyšl - Výstavbu nového kostela Církve bratrské podpoří již potřetí benefiční Primabazar. I letos můžete levně nakoupit originální dárky. V Lidovém domě právě dnes začíná oblíbený bazar. Dnes a zítra od 9 do 18 hodin se přijímají věci do prodeje. Od středy až do pátku můžete nakoupit a podpořit tak kostel. Z výtěžku chtějí představitelé církve nakoupit židle do kostela. Neváhejte, doslova za pár korun totiž můžete pořídit porcelán, knihy, hračky, sběratelské předměty, lyžařské vybavení a mnoho dalších věcí.
Moderní kostel v Litomyšli bude mít i zvon, naladí ho asi nějaký zpěvák
3.12.2010 Svitavský deník str. 3 Svitavsko, IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
Litomyšl – Druhý adventní víkend se v Litomyšli ponese ve znamení otevření nového kostela Církve bratrské. Moderní církevní stavba je hotová a od úterý už také zkolaudovaná. V interiérech nyní vrcholí práce řemeslníků i umělců. V pondělí nainstalovali stůl Páně a kazatelnu z ateliéru výtvarníka Karla Malicha. Bratrský kostel má překvapivě kříž, přitom pro tyto stavby je spíše typický kalich nebo kohout. A do budoucna počítají zástupci církve i s umístěním zvonu. Je pro něj dokonce už také připravené místo v prosklené věži. „Z finančních důvodů jsme ovšem tuto investici odsunuli na pozdější dobu. Nicméně bychom byli rádi, aby se poprvé rozezněl na Velikonoce,“ sdělila Jana Macková, vedoucí stavby nového kostela. Realizaci zvonu si vzal na starost mecenáš a významný galerista Zdeněk Sklenář. Rozhodl se, že výrobu zvonu zaplatí. „Zkontaktovali jsme rodinu zvonařů, dílnu Ditrichových z Brodku u Přerova, která pokládá za čest ulít zvon do našeho kostela. Výtvarné řešení zhotoví ateliér umělce Federica Díaze. Navíc Zdeněk Sklenář požádal místostarostu Vojtěcha Stříteského o průzkum, jak jsou laděny jiné zvony v Litomyšli, aby ten nový zapadl do harmonie. Sklenář by byl rád, aby zvon naladil nějaký zpěvák zvučného jména,“ vysvětlila Jana Macková. V lednu dojde na výrobu formy pro nový zvon a poprvé by se měl městem rozeznít již na Velikonoce. Na interiérech kostela, který je ojedinělou stavbou svého druhu v České republice se podíleli přední čeští výtvarníci. Sklář Václav Cigler je autorem návrhu skleněného kříže, který bude v sobotu odpoledne slavnostně odhalen. Umělec Karel Malich vytvořil pro kostel mimo jiné symbolické kruhy, které lidé uvidí v hlavním sále.
V sobotu odpoledne budou Litomyšlí znít deset minut zvony. Až je uslyšíte, tak právě nastal okamžik, kdy bude slavnostně otevřen nový kostel. Veřejnost se do kostela poprvé podívá v neděli, kdy se tady uskuteční bohoslužba a následně koncert dvou kapel. „Chtěli bychom, aby kostel a jeho umělecká výzdoba byl příležitostí pro všechny lidi k nalezení pokoje a smíření s Bohem,“ dodala Jana Macková.
Kostel je sice hotový, ale ještě schází vnitřní vybavení. Především chybí židle. Sto židlí z orchestřiště zatím půjčila Smetanova Litomyšl. Ale jen do května. I letos se uskuteční benefiční Primabazar a právě jeho výtěžek bude určený na nákup židlí. Stavba kostela v těsné blízkosti silnice I/35 začala v roce 2008. V duchu funkcionalismu ho navrhl architekt Zdeněk Fránek.
Více k tématu: svitavsky.denik.cz/kostel
Foto popis| SKLENĚNÝ KŘÍŽ pro kostel navrhl výtvarník Václav Cigler. Kříž je už na střeše kostela, odhalen bude v sobotu.
Foto autor| Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková
Region| Východní Čechy
SKLENĚNÝ KŘÍŽ NA NOVÉM KOSTELE V LITOMYŠLI NEMÁ VE SVĚTĚ OBDOBY
19.11.2010 Hradecký deník str. 1 Titulní strana
Litomyšl
Foto popis| UNIKÁTNÍ SKLENĚNÝ KŘÍŽ zdobí od včerejška nový kostel Církve bratrské v Litomyšli. Původně měl být kříž vyroben ze sololitu, ale nakonec se představitelé církve se sklářem Václavem Ciglerem dohodli, že bude ze skla. Kříž je vysoký zhruba dva metry a váží dvě stě kilogramů. Vytvořil ho sklářský výtvarník Jan Frydrych ve svém ateliéru ve Šluknově. Je ojedinělý na celém světě. Pro výrobu kříže použil hranol slepený z deseti vrstev speciálního tabulového skla, jehož okraje jsou vybroušeny a vyleštěny. „Zepředu bude průhledný, ale kdo kolem něj bude procházet nebo projíždět autem, dočká se různých světelných efektů způsobených lomem a rozkladem světla. Bude to takové malé kino," uvedl sklář Jan Frydrych. Nový kostel bude slavnostně otevřen a vysvěcen 4. prosince.
Foto autor| Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková
Region| Východní Čechy
UNIKÁTNÍ SKLENĚNÝ KŘÍŽ ZDOBÍ STŘECHU NOVÉHO KOSTELA
19.11.2010 Svitavský deník str. 1 Titulní strana
Litomyšl
Foto popis| MASIVNÍ SKLENĚNÝ KŘÍŽ je od včerejšího dne na vrcholu střechy nového kostela Církve bratrské v Litomyšli. Původně měl být kříž vyroben ze sololitu, ale nakonec se představitelé církve se sklářem Václavem Ciglerem dohodli, že symbol bude ze skla. Kříž je vysoký zhruba dva metry a váží dvě stě kilogramů. Vytvořil ho sklářský výtvarník Jan Frydrych ve svém ateliéru ve Šluknově. Je ojedinělý na celém světě. Pro výrobu kříže použil hranol slepený z deseti vrstev speciálního tabulového skla, jehož okraje jsou vybroušeny a vyleštěny. „Zepředu bude průhledný, ale kdo kolem něj bude procházet nebo projíždět autem, dočká se různých světelných efektů způsobených lomem a rozkladem světla. Jinak by skleněný materiál téměř zanikal. Bude to takové malé kino," uvedl sklář Jan Frydrych. Dělal dva skleněné kříže pro renesanční oltář katedrály ve Winchesteru v Británii, ovšem z taveného a broušeného skla a nejsou zdaleka tak velké. „Další tři menší kříže jsem vyráběl po úmrtí královny matky. Všechny jsou ale umístěny v interiéru, v exteriéru o ničem podobném nevím," uvedl Frydrych. Podle architekta kříž myšlenku kostela krásně doplnil. „Je nádherný," řekl architekt Zdeněk Fránek. Ani kazatel Daniel Smetana neskrýval včera dojetí. Nový kostel v Litomyšli bude slavnostně otevřen a vysvěcen 4. prosince. Fotogalerie: svitavsky.denik.cz/novykostel
Foto autor| Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková
Region| Východní Čechy
V Litomyšli se staví unikátní kostel
18.11.2010 TV Nova str. 12 17:00 Odpolední Televizní noviny
obrazová reportáž: http://tn.nova.cz/zpravy/regionalni/v-litomysli-stavi-unikatni-kostel-ma-skleneny-kriz.html
Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka
V Litomyšli dnes instalovali unikátní dvousetkilový skleněný kříž.
Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka
Staví se tam totiž hodně neobvyklý kostel. Jeho slavnostní otevřeně by mělo proběhnout už za několik týdnů.
redaktor
Při pohledu na tuto futuristickou stavbu byste za jejími zdmi možná očekávali spíše Fantomase než faráře. Část budovy je zapuštěna do svahu a stavebním materiálem je beton.
Daniel SMETANA, kazatel
Když se podíváte na tu střechu, která je několikrát zalomená, tak vlastně vyjadřuje cestu Krista až ke kříži až navrch.
osoba
Pojďte z týdle strany ještě jeden. Tady ať jsme 3 a 3. Ještě jeden z týdle strany.
redaktor
A právě na střechu budovy za 20 milionů korun dnes dělníci instalovali i unikátní skleněný kříž vážící dva metráky. Původně měl být upevněn horizontálně. Aby ale bylo už zdálky poznat, že se jedná o církevní stavbu, museli projektanti své plány změnit.
Václav CIGLER, sklářský výtvarník
Jsme došli k tomu, že by to mělo být věc, která v tý materiálu skla, že bude splňovat nejenom jako tu symboliku jako základní, ale že bude ještě takovým duchovním nějakým symbolem.
redaktor
Kostel patří církvi bratrské a bude slavnostně otevřen už v sobotu 4. prosince. A ještě jedna perlička na závěr. Jako poselství pro budoucí generace bude do základního kamene umístěn flash disk s informaci o stavbě v digitální podobě. O tom, že jde církev s dobou, ale moc dobře vědí například i v Týništi nad Orlicí. V jejich kostele se totiž konala dokonce i rocková mše.
Litomyšl se připravuje na oslavy otevření nového kostela
9.11.2010 ČRo Pardubice str. 8 17:00 Události regionu
Petra MAREŠOVÁ, moderátorka
Litomyšl se připravuje na oslavy otevření nového kostela. Postavil ho sbor církve bratrské, a to na pozemcích, které odkoupil za symbolickou cenu od města. Stavba bez vybavení přišla na 20 milionů korun. A výzdoby interiéru se ujal Karel Malich. Jak jedna z moderních dominant Litomyšle vypadá, to už přibližuje vedoucí stavby Jana Macková.
Jana MACKOVÁ, vedoucí stavby
Zadání pánů architektů bylo moto z Bible: Bože tvé milosrdenství až k nebi sahá, až do věků tvoje věrnost. A pan architekt Fránek se toho zhostil jakousi životní cestou, která končí u kříže a tak v podstatě vypadá ta stavba. Je to několik lomených desek, které nějakým způsobem představují tu cestu, která je zakončena nahoře u kříže.
V Litomyšli se v adventním čase otevře nový kostel
5.11.2010 Právo str. 11 Východní Čechy, Zdeněk Seiner
Kostel církve bratrské v Litomyšli bude po dvou letech výstavby otevřen za měsíc. V sobotu 4. prosince se uskuteční slavnostní bohoslužba, v neděli bude kostel veřejně přístupný.
„Pro veřejnost chceme otevřít kostel v neděli v 10 hodin. Bude možné zúčastnit se slavnostní bohoslužby a poté si kostel prohlédnout, od 17 hodin jsou připravena vystoupení dvou kapel," řekl kazatel církve bratrské Daniel Smetana. Sobota je vyhrazena pro věřící obec, významné osobnosti města, kraje, a hlavně pro sponzory. Kostel byl totiž postaven především z darů a příspěvků. Stavba začala v listopadu 2008 podle návrhu architekta Zdeňka Fránka na výpadovce z Litomyšle na Svitavy a mnoho místních neskrývalo obavy, zda se potřebných asi 20 miliónů podaří získat z milodarů a dotací. Kazatel Smetana však odvahu měl a strhl s sebou desítky, možná stovky následovníků.
Církev bratrská tak bude moci konečně opustit nevyhovující prostory ve vilce u litomyšlského nádraží. Bude to druhý kostel otevřený v 21. století v Pardubickém kraji. Tím prvním je ekumenický kostelík ve Zderazi.
Projekt v Litomyšli nabídl sál pro stovku lidí, klubovny, sociální a společenské zázemí. Na střeše kostela netradičního tvaru bude stejně netradiční kříž. „Mohu jen prozradit, že bude skleněný," řekl Právu Smetana. Kříž není tradičním symbolem reformních církví a Smetana připustil, že svému otci by takové rozhodnutí těžko vysvětloval, ale chápe jej jako jednoticí symbol.
Náklady na stavbu dosáhnou 19,5 miliónu korun. Peníze pocházejí zhruba z poloviny ze zdrojů církve a jejích sbírek, 4,4 miliónu korun věnovaly nadace a nadační fondy, sedm miliónů si církev půjčila od neziskových organizací a soukromých osob. Zbývající finance poskytla Evropská unie a výnos veřejné sbírky. Pozemek věnovalo město Litomyšl.
Zhotovitelské firmy budou muset intenzivně finišovat, aby kostel byl na druhý adventní víkend připraven. Ale bude prázdný, protože církev zatím nemá na vybavení.
„Na to budeme potřebovat ještě asi půldruhého miliónu korun. Ale návštěvníci se nemusejí bát, že si nebudou mít kam sednout, 180 židlí nám do jara půjčí Smetanova Litomyšl," ujistila Jana Macková, šéfka litomyšlského křesťanského střediska Ymca, která věnovala všechen svůj volný čas v posledních dvou letech organizaci stavby. Podle Smetany nebude kostel nikomu uzavřen. „Kostel je budova, to, co žije, je společenství," upozornil kazatel.
Foto popis| Kostel církve bratrské v Litomyšli je zatím studenou betonovou a skleněnou stavbou. Brzy ale ožije.
Foto autor| Foto PRÁVO – Zdeněk Seiner
Regionální mutace| Právo - Východní Čechy
První bohoslužba na svatou Barboru
23.10.2010 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
Když se před lety rozjížděla stavba nového kostela Církve bratrské v Litomyšli, někteří lidé ji viděli značně skepticky. Tolik milionů korun, to vám nikdo nedá. Po dvou letech kostel stojí a je téměř hotový. Představitelé církve našli mecenáše a spoustu dobrých lidí. I když mnozí přispívali třeba jen pár korunami, i jim za to patří velký dík. Dobří lidé ještě žijí.
Litomyšl – Stavba nového kostela Církve bratrské v Litomyšli se chýlí ke konci. A finišují také přípravy knihy, která vyjde u příležitosti slavnostního otevření kostela. Včera se na staveništi sešli grafici a fotograf, kteří publikaci chystají. Grafikem knihy je mimo jiné Aleš Najbrt, který připravuje také výtvarnou podobu Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. V současnosti má uznávané studio a svou tvorbou ovlivňuje tvář českého grafického designu. Mezi nejvýznamnější práce studia Najbrt patří loga měst Prahy a Ostravy. Je také držitelem Českého lva 2009 za nejlepší filmový plakát ke snímku Protektor.
Úpravy v kostele vrcholí a kazatel Daniel Smetana už zná také přesné datum otevření kostela. „Slavnostní otevření se uskuteční v sobotu čtvrtého prosince a v neděli pátého prosince bude kostel přístupný pro veřejnost. Před otevřením budou Litomyšlí znít deset minut zvony. Před slavnostní bohoslužbou odhalíme kříž na střeše kostela. Máme přislíbenou účast Jana Kačera, který bude číst biblické texty, a houslisty Leoše Čepického,“ sdělil kazatel Daniel Smetana.
Řemeslníci v současné době finišují s úpravami interiérů. „Tvrdí, že vše stihnou. Kolaudace je naplánovaná na 19. listopadu,“ uvedl Daniel Smetana. Dodává, že jim ještě schází asi jeden a půl milionu korun na vybavení kostela. Ani tím ale finanční záležitosti nekončí. Musí také splatit bezúročné půjčky a další závazky.
Od města získá církev po kolaudaci kostela pozemek. A navíc zastupitelé na posledním jednání schválili příspěvek šest set tisíc korun na dostavbu kostela. Městu totiž schází rozlučková síň, protože kostel svaté Anny na hřbitově prochází už několik let rekonstrukcí. V novém kostele tak Litomyšlané najdou důstojnou rozlučkovou síň.
Stavba kostela začala v roce 2008. V duchu funkcionalismu ho navrhl architekt Zdeněk Fránek. Neobvykle například působí skloněná pultová střecha, která vypadá jako nájezdová rampa. Kostel bude sloužit nejen věřícím, ale nabídne také klubovny nebo společenský vestibul.
Více k tématu: svitavsky.denik.cz/novykostel
Foto popis| NA INTERIÉRECH kostela se podílejí přední čeští výtvarníci Václav Cigler a Karel Malich. Špičky české grafiky chystají knihu o unikátní stavbě. V týmu pracuje i Aleš Najbrt.
Foto autor| Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková
Region| Východní Čechy
Nový kostel bude i smuteční síň
11.10.2010 Mladá fronta DNES str. 2 Kraj Pardubický
LITOMYŠL I uprostřed ekonomické krize se věřícím v Litomyšli podaří za necelé dva roky dotáhnout do konce stavbu nového kostela církve bratrské. FOTOGALERIE http://svitavsky.denik.cz/souvisejici_clanky/stavba_kostel_litomysl.html Autor: Deník/ Iveta Nádvorníková 15.8.2010 Litomyšl – Nový moderní kostel Církve bratrské ozdobí významní výtvarníci.
Špičky české výtvarné scény Karel Malich a Václav Cigler se podílejí na výzdobě interiérů nového kostela Církve bratrské v Litomyšli. Kazatel Daniel Smetana se s oběma umělci sešel přímo na staveništi.
Abstraktní plastiku zhotoví Karel Malich. Na podobě interiéru spolupracuje nejvýznamnější český sklář Václav Cigler.
„Jsou to špičky v republice ve svých oborech. Pro mě je úžasné, že to budou dělat tito dva výtvarníci a že to lidé přijmou," dodal bývalý starosta Miroslav Brýdl, který se zabývá výtvarným uměním.
Stavba kostela se chýlí ke konci. Otevření kazatel Daniel Smetana plánuje na přelom listopadu a prosince. Do té doby se na průčelí čelní stěny objeví Malichova plastika, dva kruhy. Černý kruh protne bílý, jde o symboliku vítězství světla nad tmou. „Jsem tím unesený, je to překrásné dílo, působí úžasným způsobem. Lidé se ale divili, proč tam raději nedáme biblický verš nebo výrazný křesťanský symbol. Nakonec to odsouhlasili, což považuji za velký průlom," řekl Daniel Smetana.
Cigler upraví vnitřní prostor, zhotoví pro kostel stůl Páně, kazatelský stupínek a kříž na střechu. Původně se uvažovalo o pozlacené variantě, ta by ale mohla být lákavá pro vandaly a lupiče. Proto bude kříž z titanu.
Kříž je na evangelický kostel neobvyklý, což autoři nepovažují za problém. „Můj dědeček, evangelický farář, by se obracel v hrobě, že na kostele nebude kalich. Církev ale udělala určitý krok, nestraníme se těm nebo oněm. Kříž je křesťanský symbol," vysvětlil kazatel Smetana.
V kostele nebude chybět uložená dokumentace o průběhu stavby. Uložení listin do kříže ale Václav Cigler odmítl. „Dokumentaci na flash disku umístíme asi k základnímu kameni," dodal kazatel.
Stavba kostela probíhá od roku 2008. V duchu funkcionalismu ho navrhl architekt Zdeněk Fránek. Neobvykle například působí skloněná pultová střecha, která vypadá jako nájezdová rampa. Kostel bude sloužit nejen věřícím, nabídne i víceúčelové klubovny, společenský vestibul. Dvakrát do týdne jej město využije jako rozlučkovou síň, která dosud v Litomyšli velmi chybí.
Nový moderní kostel Církve bratrské v Litomyšli
4.8.2010 ČRo Pardubice str. 7 17:00 Události regionu
Pavla PILAŘOVÁ, moderátorka
--------------------
Nový moderní kostel Církve bratrské v Litomyšli ozdobí plastika Karla Malicha. Na podobě interiéru spolupracuje další přední umělec - sklář Václav Cigler. Podrobnosti má redaktorka Věra Pavlasová.
Věra PAVLASOVÁ, redaktorka
--------------------
Oba jsou špičkoví umělci ve svých oborech v rámci České republiky. Stavba kostela se chýlí ke konci. Otevřen by měl být na přelomu listopadu a prosince letošního roku. Slibuje kazatel Daniel Smetana.
Daniel SMETANA, kazatel
--------------------
Dokončení stavby nového kostela v Litomyšli zahrnuje konečné parkové úpravy zeleně, jedná se převážně o travnatou plochu, ale také o obnovu živého plotu směrem k silnici I/35, ošetření některých stávajících stromů a náhradu za stromy, které již nejsou životaschopné. Plocha pro založení zeleně byla rozšířena na okolní pozemky se souhlasem majitelů pozemků, ve většině případů se jedná o vlastníka město Litomyšl.
Věra PAVLASOVÁ, redaktorka
--------------------
Kostel začala církev v Litomyšli stavět v roce 2009 a v duchu funkcionalismu ho navrhl Zdeněk Fránek. Bude sloužit nejen věřícím, ale nabídne i víceúčelové klubovny a společenský vestibul, například pro pořádání výstav.
Interiéry kostela tvoří špičkoví umělci
30.7.2010 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
Litomyšl – Výstavba moderního kostela Církve bratrské vrcholí. V současné době architekt Zdeněk Fránek s odborníky řeší interiéry.
Do projektu výstavby nového kostela se zapojuje významný galerista Zdeněk Sklenář. Hlavním architektem kostela je Zdeněk Fránek, který společně s Josefem Pleskotem vstupuje do Litomyšle zásadním způsobem. „Patří ke klíčovým Fránkovým architektonickým stavbám. Vyzval mě k zamyšlení nad nadčasovým řešením interiéru kostela, jenž současně bude sloužit i jako multifunkční prostor. Oltář, oltářní stůl a kříž, jenž je symbolem kostela církve a bude umístěn v jeho průčelí, tak ponesou znaky hypermoderního zobrazování. Zjevil se mi Karel Malich, který patří k sakrálním autorům 20. století a Václav Cigler, Leonardo světového skla. Karel Malich i Václav Cigler jsou si vědomi zodpovědnosti vůči architektuře, kde se budou odehrávat křty dětí, pohřby, oddávání novomanželů, ale i například hudební koncerty. Bude to místo, které bude žít svůj každodenní život,“ sdělil galerista Zdeněk Sklenář.
Prosté a vkusné
Na stavbě kostela Církve bratrské v Litomyšli se tak podílejí špičkoví výtvarníci z České republiky, jejichž jména jsou spojena s galeriemi po celém světě. Karel Malich a Václav Cigler se ve středu odpoledne sešli přímo na staveništi. S kazatelem Danielem Smetanou diskutovali o podobě interiérů moderního kostela i kříži, který bude umístěn na vrcholu střechy. Kazatel Smetana má o výzdobě kostela svou představu. „Prostá, vkusná, oslovující a funkční. Celkově by měla tvořit jeden kompoziční celek. Výtvarné dílo umístěné do průčelí sálu od Karla Malicha by mělo korespondovat s „kazatelnou“ a „stolem Páně“ z dílny výtvarníka Václava Ciglera. Zároveň bude třeba respektovat předem definovaný prostor kostela v jeho myšlenkovém i praktickém zadání tak, jak ho navrhl architekt Zdeněk Fránek. Celkové tvůrčí zacílení by mělo sledovat hlavní duchovní myšlenku, ze které tento kostel vyrostl. A tou je biblické slovo:,,Bože, tvé milosrdenství až k nebi sáhá, až do mraků tvoje věrnost,“ uvedl Daniel Smetana.
Cigler i Malich jsou kostelem nadšeni. „Kostel v Litomyšli je strohá současná stavba. Nic takového jsem ještě neviděl. Ale když jsem ho spatřil, tak mě napadlo udělat úplně jiný kostel. Do Litomyšle mám vytvořit oltář. Na zeď umístíme dva kruhy, bílý a černý, symbolizují světlo, které přemáhá tmu,“ vysvětlil Karel Malich, jeden z nejuznávanějších klasiků české výtvarné scény. V Litomyšli rozhodně nebyl rodák z Holic poprvé. „Za protektorátu jsem hrál hokej proti Litomyšli,“ řekl umělec. V padesátých letech navíc namaloval litomyšlské náměstí. „Zašel jsem do hotelu a zeptal jsem se, jestli bych si ho nemohl z prvního patra namalovat,“ dodal Malich. Cenný obraz se nyní nachází ve sbírkách Zdeňka Sklenáře.
Podoba kříže
Symbolem nového kostela bude samozřejmě kříž. Ten navrhuje mistr optického skla Václav Cigler. „Je to odvážná stavba, která má díky umístění na periferii města svoji komornost. Kostel je zajímavý v celkové prostotě,“ řekl Václav Cigler. Při tvorbě kříže vychází z představy architekta Zdeňka Fránka, který nechce zdůraznit jeho obvyklou vertikalitu. V důsledku toho nebude mít z podhledu jistou vznosnost. Hlavní ozvláštnění bude vertikála jako samostatný prvek a k tomu předsazená horizontála. Vychází z celkové architektonické kompozice. „Měli jsme představu pozlaceného povrchu, báli jsme se však teplé barvy a pokud nebude možno vykorigovat jemný odstín zlata, kříž ponecháme ve hmotě nerezové oceli nebo titanu, který je vhodný barevností k pohledovému betonu,“ vysvětlil Václav Cigler.
Kostel Církve bratrské bude zřejmě otevřen letos v listopadu. Ke slavnostní události vyjde i kniha.
Více: svitavsky.denik.cz/novykostel
Foto popis| KAREL MALICH A VÁCLAV CIGLER. Špičky české výtvarné scény se podílejí na výzdobě interiérů nového kostela Církve bratrské v Litomyšli. Kazatel Daniel Smetana se ve středu s oběma umělci sešel přímo na staveništi. S Václavem Ciglerem diskutoval mimo jiné o podobě kříže (vpravo).
Foto autor| Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková
Region| Východní Čechy
O zakázkách snů
7.7.2010 Development news str. 72 Architektura
MARIE HANÁKOVÁ
ZDENĚK FRÁNEK PROJEKTUJE PRO INVESTORY Z DÁLNÉHO VÝCHODU, VRACÍ ŽIVOT DO BÝVALÝCH OSTRAVSKÝCH ŽELEZÁREN A JEHO RODINNÝ DŮM NA ČERVENÉM KOPCI V BRNĚ ŘADÍ K NAŠIM NEJKRÁSNĚJŠÍM VILÁM I LAICKÁ VEŘEJNOST. JINÉ JEHO PRÁCE ALE ČEKAJÍ NA DOKONČENÍ JIŽ NĚKOLIK LET.
Zhruba před rokem jsme spolu krátce mluvili a zdálo se, že skutečně přišla krize. Jak se daří teď? Přišli noví developeři, jiného typu. Máme teď poměrně hodně práce v Ostravě...
* Tam se vám podařilo získat zakázku snů. Pro Jana Světlíka, majitele ostravské strojírenské firmy Vítkovice Machinery Group, projektujete oživení bývalých železáren o rozloze 253 ha asi za 60 mld. Kč. Neznám u nás jiný tak rozsáhlý projekt...
S panem Světlíkem se spolupracuje velmi dobře, je vizionář a to je pro architekta vynikající, protože potřebuje partnera, který vizím věří. Navrhujeme pro něj novou podobu území bývalého průmyslového areálu v centru města, který se jako první ze čtyř českých památek dostal na vznikající seznam Evropského kulturního dědictví. Jan Světlík by chtěl městu dát lesk, který mělo za Rotschildů - má rád katalogy starých ostravských cihlových domů, což byla velmi kvalitní architektura, a chtěl by v podobně vysoké kvalitě navázat v dnešní době. Jediné, čím jsme omezeni, je rozpočet, který je třeba striktně dodržet. Kdo ho nedodrží, vypadne ze hry.
* Co by tedy mělo v oblasti bývalých železáren vzniknout?
Vyrostou tady „Nové Vítkovice" jako přirozená část města, kde bude univerzitní kampus, obchod, administrativa, bydlení, z ústředny vznikne muzeum...
* To je opravdu gigantický úkol. Vždyť jen rekonstrukce a dostavba starého ředitelství je docela pěkné zadání.
Staré ředitelství je drúzou několika slohů - od historismu 19. století až po architekturu z 60. let minulého století. Tento objekt bylo třeba sjednotit, proto jsem tam navrhl zcela soudobé přístavby na střeše. Další stavbu, na níž v Ostravě pracujeme, jsme v ateliéru pojmenovali Vítkovická křižovatka. Nachází se totiž pod frekventovanou silnicí a budou se v ní prodávat auta - takový pěší tunel.
* Další neuvěřitelné zakázky jste získal až v Číně. Jak se vám to podařilo?
Úplně první kontakty jsem tam navázal díky Zdeňku Sklenářovi, který mi zprostředkoval zakázku na galerii v Pekingu pro českého klienta malíře Straku a jeho manželku. Druhá galerie starožitností je u Šanghaje. S první galerií to bylo tak, že dispozice už byly vyprojektované a bylo třeba dodat jim charakter. Šlo tedy spíše o design. Spolupráce je v tomto případě dost těžká, protože představy investorů jsou někdy poněkud paradoxní. Kromě toho se prováděcí projekty dokončují na místě. Nejsem si příliš jistý, zda ji dovedeme do stavby, která bude skutečně naše. Autorská práva tam nikoho nezajímají...
* Vztah Číny k autorským právům je obecně známý. Jak prosazujete své představy?
Záleží na investorovi. V Číně připravuji projekt na resort pro relaxaci. Klientka je mladá podnikatelka. Když jsme se seznámili, řekla, že má ráda Zumthorovy stavby a chtěla by něco v tom duchu, jako jsou lázně ve Valsu, ovšem z kamene a bambusu - materiálů tradiční čínské stavby. Rád bych vytvořil velmi jednoduchý, ale tajemný prostor na principu tradičních domů. Obytné jádro mají uprostřed dispozice, a to se také v zimě vytápí. V teplých obdobích roku se posuvnými stěnami otevřou další části stavby a dům je pak třeba desetkrát větší. Termální lázně mají být postaveny v přírodní rezervaci v horách, kde má klient ka pronajato mnoho set hektarů. V zadání nejde o tvary, ale o pojetí prostoru, o umístění v krajině s fantastickými výhledy. Je tu hodně práce s vodou. Využití vody bude maximální: Někde budou padat jen kapky, jinde poteče prudká bystřina, potok, a hlavní by tam měla být jezír ka. Ale může se stát, že ke stavbě vůbec nedojde, netuším, zda paralelně nejedná s jinými autory.
* Přesto to celé zní jako pohádkový příběh - jak se o vás dozvěděla?
V několika publikacích tam vyšly moje realizace, a ty knížky klientka znala.
* Jste také jedním z mála zahraničních architektů, kteří projektují v Kambodži. Západní architekt v této zemi dostane zakázku jen velmi těžko, každé ministerstvo tam má svou projekční složku, jež staví vcelku tradiční stavby. K tomu vám pomohla také náhoda? Pro Kambodžu navrhuji prototyp vzorové školy. K této zakázce jsem se dostal přes syna jejich ministerského předsedy, který studoval architekturu v Paříži. Oslovil mě, protože znal moje práce, které vyšly v místním tisku. Jsme teď ve fázi skicování a posíláme si návrhy. Zatím přemýšlíme omateriálech, o formě. Snažím se vyvinout něco ve zcela soudobém duchu, ale zároveň by mělo být jasné, z čeho stavba vzešla. Jejich původní stavitelství má specifickou typologii, a tu chceme převést do soudobých technologií. Materiálem bude beton a dřevo a projekt by měl být snadno opakovatelný, aby se škola dala postavit kdekoli. Ani tady to nemusí vyjí t. Je to však inspirativní práce, velmi zajímavé prostředí a hlavně dobrá zkušenost.
* Zpátky na zem. Před časem se v novinách objevila krátká zpráva, že jste koupil zámeček na jižní Moravě...
Pouze jsem ho pronajal na tři roky od města Miroslav. Využíváme ho pro setkání s architekty, s restaurátorskými školami a podobně. Není to zámeček, ale spíš zámek, který je historicky neuvěřitelně zajímavý. Pro -najali nám ho za účelem částečné rekonstrukce a k provozování našich aktivit. Takže vymýšlíme, jakou náplň mu dát, zda je možné do něj nějak zasáhnout. Základy pocházejí zhruba z 12. století, jedno křídlo je renesanční a druhé barokní. Samozřejmě máme ambice tam zůstat déle než tři roky a dát ho dohromady, ale opravit jej bude velmi náročné.
* Jak uvažujete o investování takového projektu?
Možnosti investování prověřujeme právě teď. Dotace byly krizí značně omezeny, takže hledáme investory, aby projekt mohl být soběstačný. To nám zabere zhruba dva roky. Během této doby by se mělo ukázat, jestli dáme dohromady skupinu lidí, kteří to dokážou. S naším původním záměrem hodně zacvičila krize, ale v dobrém slova smyslu, protože se vyjasnilo, kde hledat zdroje. Ten barák chci zachránit, a proto bych rád dal dohromady skupinu lidí, kteří by zde mohli třeba prezentovat své uměleckořemeslné výrobky, které pak architekti na svých setkáních uvidí.
* V těchto měsících dokončujete zároveň dva kostely.
Oslovila mě církev českobratrská, a to téměř najednou... První byli z Černošic, Litomyšl o něco později. V Černošicích postupně oslovili několik autorů a nakonec si vybrali můj projekt, v Litomyšli proběhla malá vyzvaná soutěž. Výzvy přišly na základě stavby rodinného domu v Plzni.
* Jak se kostely financují?
V této církvi je to tak, že když se sejde skupina více než sta věřících a pocítí potřebu nové modlitebny, postaví si nový kostel, který si sami zaplatí formou sbírky.
* To musí každý dát poměrně dost peněz...?
Jedná se většinou o progresivní mladé podnikatele, takže s tím není zase tak velký problém. Například kostel v Černošcích bude stát zhruba 20 mil. Kč. S Federikem Diazem tam připravujeme lustr. Měl by být z bílých karbonových vláken se zapletenými diodami. Vytváří dojem digitálního světla, větru. Tento návrh vychází z akustického obkladu stěn, z mirelonu. V Litomyšli by měl zase být reliéf od Karla Malicha.
* Jak se vám na projektu kostelů pracovalo?
Splnilo se mi tak jedno z mých tajných přání a po všech stránkách to byla povznášející práce, i co se týče komunikace se zadavateli. Probíhala velmi tolerantně. Na druhé straně jde o velmi odpovědnou práci. Architektonická forma kostela je obecně daná jako soubor symbolů, odrážejících představu o vyšší moci. Současný kostel je pak jednodušším, minimálnějšími prostředky vyjádřeným akordem, který může mít mnoho tónů, ale musí reflektovat míru soudobého poznání světa. Jeho forma musí být jasná, uvěřitelná a bez sentimentu, aby neodpudila, na opak oslovila.
About jobs of dreams
Zdeněk Fránek designs for investors from the Far East, returns life to the former ironworks in Ostrava and his family house at Červený kopec in Brno is considered to be our most beautiful villa even by a laic public. But some of his other work has been waiting to be completed for years.
* We were talking briefly about a year ago and it seemed that the crises had really arrived. How are things now?
There are new developers and of a different type. We now have a lot of work in Ostrava...
* That is where you achieved the work of dreams. You are designing for Jan Světlík, owner of the engineering company Vítkovice Machinery Group in Ostrava, for the revival of the former ironworks of 253 hectares for about CZK 60 billion. I don't know of any other such extensive project in our country.
It is very nice to co-operate with Mr. Světlík. He is a visionary and that's wonderful for an architect as he or she needs a partner that believes in visions. We are designing a new image for the area of the former industrial complex in the town centre which was the first of four Czech monuments to be included within the list of European cultural heritage. Jan Světlík would like to give the town the same feeling it had in Rotschild's times - he likes the catalogues of old Ostrava brick houses which were of very good quality architecture and would like to link to it in a similar high quality this time. The only thing restricting us is the budget which we have to adhere to strictly. Who doesn't keep to it is out of the game.
* What then should be built in the area of the former ironworks?
There will be 'Nové Vítkovice', being the natural part of the town where there will be a university campus, shop, administration, housing and the central office will be turned into a museum... Kostel Českobratrské církve, Litomyšl
* That really is a gigantic task. Only the reconstruction and completion of the old headquarters is a considerable task.
The old headquarters are a mix of several styles - from the historicism of the 19th century to the architecture of the 1960's. This building needed to be unified and that is why I designed entirely contemporary extensions up on the roof there. In our studio, we named the other construction that we work on in Ostrava namely the Vítkovická křižovatka (Vítkovicke junction) as it is situated under a busy road and will be used for car sales - it is a sort of pedestrian tunnel.
* Other incredible contracts you achieved are all the way out in China. How did you mange that?
The very first contacts made there came thanks to Zdeněk Sklenář, who arranged for me to take on a job on a gallery in Beijing for a Czech client, the artist Straka and his wife. The second gallery, a gallery for antiques, is near Shanghai. With regards to the first gallery, the layouts had already been done and it was only necessary to give them character. So it was more about design. Co-operation is quite difficult in this case because the investors' ideas are sometimes rather paradoxical. Apart from that, realisation projects are completed on the spot. I am not that sure whether we will make it a structure that will really be ours. Nobody's interested about copyright there...
* China's approach to copyright is generally known. How do you enforce your ideas?
That depends on the investor. I am preparing a project for a relaxation resort in China. The client is a young businesswoman. When we met, she said that she liked Zumthor's structures and would like something of the character as the spa in Vals but made of stone and bamboo - material traditional for Chinese buildings. I would like to create a very simple yet mystic area based on the principle of traditional houses. The residential area is in the middle of the layout and that is heated in winter. When the warmer periods of the year come, other parts of the building are opened up via sliding doors and the house is then for instance ten times bigger. A thermal spa is proposed to be built in a national reservation in the mountains where the owner rented hundreds of hectares. The setting is not about shapes but about conception of the space and positioning the spa in countryside with magnificent views. There is a lot of work with water. Water will be used to a maximal extent: s omewhere only drops will be falling, somewhere a mountain brook will run through and the main feature should be lakes. But it can happen that construction will not materialise at all. I have no idea whether she is at the same time negotiating with other authors.
* Still, it all sounds like a fairy tale -how did she hear about you?
My work was published there in several publications and the client knew about those books.
* You are also one of the few foreign architects designing in Cambodia. Western architects obtain a contract in this country with difficulties. Each ministry has their own project branch which builds relative traditional buildings. Was it also a random circumstance that got you this job?
I designed the prototype of a sample school for Cambodia. I got this contract through the son of their Prime Minister who studied architecture in Paris. He approached me because he knew my work that was published in local press. We are now in the phase of sketch making and send proposals to each other. We are now considering materials and form. I am trying to come up with something in an entirely contemporary spirit but it should also be clear from what the building stemmed. Their original structural engineering has its specific typology and we want to transform that into contemporary technologies. The material used will be concrete and wood and the project should then be reproductive so that it can be built anywhere. But this project might not work out either. But it is a very inspiring work, a very interesting environment and mainly good experience.
* Back down to earth. The papers printed some time ago brief information that you had purchased a little chateau in South Moravia...
I only rented it for three years from the town of Miroslav. We use it for meetings with architects, restoration schools and others. It is not a little chateau. It is a chateau that is incredibly interesting from an historical point of view. They rented it to us for the purpose of partial reconstruction and the carrying out of our activities. So we are trying to come up with an idea as to what content to give it and whether it is possible to 'interfere' there somehow. The foundations date back to approximately the 12th century, one wing is in a Renaissance style and the second in a Baroque style. We are naturally more ambitious to stay more than three years and put it together but the reconstruction will be very difficult.
* How do you consider financing such project?
We are currently checking the financing options. Grants were considerably restricted due to the crises so we are looking for investors so that the project can be self-sufficient. This will take approximately two years. Time should show as to whether we will be able to put together a group of people who will manage it. The crises affected our original intentions a lot but in a good way as it was clear where to seek resources. I want to save that building and that is why I would like to put together a group of people who could for instance present their artistic products that will then be viewed by architects at their meetings.
* You are also completing two churches within these months.
I was approached by the Brethren Evangelist Free Church and it came almost at the same time... The first one was from Černošice and Litomyšl came just a little bit later. In Černošice, they approached several authors and eventually picked my project. In Litomyšl, they initiated a small tender. The invitation came on the basis of the building of a family house in Plzeň.
* How are churches financed?
This Church does it in a way that when a group of more than one hundred worshipers meet and feel the need for a new house of worship, they build a new church which they finance themselves through collections.
* That means that everybody must contribute a relatively large amount of money.
These are mostly progressive young entrepreneurs so it is not such a big problem. The church in Černošce, for instance, will cost approximately CZK 20 million. With Frederik Diaz, we are preparing a chandelier there. It will be made from white carbon fibres with insulated diodes. It gives an impression of digital light and wind. This design stems from an acoustic wall facing from the insulating foil Mirelon. In Litomyšl, there should be a relief by Karel Malich.
* How was it to work on the project of churches?
It was one of my secret wishes coming true and it was edifying work from all points of view, even regarding communication with the submitter. Everything progressed in a very tolerant manner. On the other hand, it is very responsible work. The architectural form of a church is generally set as a group of symbols reflecting the idea of 'vis major'. The present church is more simplistic and with minimalist instruments expressed work which can have many tones, yet it must reflect the level of contemporary cognition of the world. The form must be clear, believable and without sentiment so that it addresses and doesn't repel one. MARIE HANÁKOVÁ / PHOTO: ARCHIVE
Foto popis| Zdeněk Fránek
Foto popis| Vodní dům
Foto popis| Modlitebna Českobratrské církve, Černošice Foto popis| Kostel Českobratrské církve, Litomyšl Foto popis| Obnova energetické ústředny č. VI v dolní oblasti Vítkovic Foto popis| Rekonstrukce budovy křídla pošty bývalého ředitelství Vítkovic Foto autor| FOTO: ARCHIV
Litomyšl: moderní kostel otevřou v listopadu
20.7.2010 Právo str. 10 Východní Čechy
LITOMYŠL – Nový moderní kostel církve bratrské v Litomyšli by měl být otevřen koncem listopadu. Na jeho stavbu se už sešla většina potřebných peněz, řekl kazatel Daniel Smetana. Kostel bude kromě bohoslužeb sloužit i dalším účelům.
Stavba vzniká od konce roku 2008 podle návrhu architekta Zdeňka Fránka v duchu funkcionalismu v sousedství průtahu městem směrem na Svitavy. Projekt počítá se sálem pro zhruba 150 lidí, dvěma víceúčelovými klubovnami a společenským vestibulem se zázemím.
Náklady na stavbu dosáhnou asi 20 miliónů korun, dosud chybí zhruba 1,5 miliónu. Pozemek poskytla radnice v Litomyšli. Církev na objekt získala kromě darů místních členů, dalších sborů a církevního stavebního fondu také peníze z dotací státu, ze sbírek a benefičních akcí, z prodeje staré modlitebny v Litomyšli, od Waderovy nadace z Německa, sponzorů, Pardubického kraje a města.
„Dvakrát týdně bude prostor sloužit jako rozlučková síň. Ta dosud v Litomyšli schází," řekl Smetana. Kostel by měl být také využíván pro přednášky, výstavy, vzdělávací akce či divadla.
Regionální mutace| Právo - Východní Čechy
Na stavbu moderního kostela chybí církvi ještě milion a půl
21.7.2010 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
V Litomyšli vrcholí výstavba kostela Církve bratrské u silnice I/35. Na stavbu ale ještě chybí jeden a půl milionu korun.
Litomyšl – Nový moderní kostel Církve bratrské v Litomyšli by měl být otevřen letos koncem listopadu. Na jeho stavbu se už sešla většina potřebných peněz. Kostel bude kromě bohoslužeb sloužit i dalším účelům. Nově tu počítají s rozlučkovou síní.
Kostel u silnice
Stavba vzniká od konce roku 2008 podle návrhu architekta Zdeňka Fránka v duchu funkcionalismu v sousedství průtahu městem směrem na Svitavy. Projekt počítá se sálem pro zhruba sto padesát lidí, dvěma víceúčelovými klubovnami a společenským vestibulem se zázemím. V druhém nadzemním podlaží se nachází byt kazatele sboru a jeho rodiny. Neobvyklý vzhled kostelu dávají hlavně střídavě skloněné pultové střechy, které působí jako nájezdová rampa. V současné době řemeslníci pracují na interiérech a bytu pro kazatele. „V přízemí plánujeme vzhled interiérů. Také se chystáme na stavbu příjezdové cesty, která bude odbočkou z pětatřicítky. S její realizací by se mělo začít v nejbližší době. Z Evropské unie z programu životního prostředí jsme získali dotaci osm set tisíc korun na terénní úpravy okolo kostela, na zeleň, výsadbu nových stromů a ošetření těch, které u kostela zůstanou," sděli la Jana Macková z realizačního týmu stavby kostela.
Peníze a dary
Náklady na stavbu dosáhnou asi dvaceti milionů korun. Dosud chybí zhruba jeden a půl milionu korun. „Lidé posílají finanční dary každý měsíc. Dostali jsme i dar od církve ze švýcarské Basileje," dodala Jana Macková. Pozemek poskytla církvi radnice v Litomyšli. Církev na objekt získala kromě darů místních členů, dalších sborů a církevního stavebního fondu také peníze z dotací státu, ze sbírek a benefičních akcí. Peníze přišly také z prodeje staré modlitebny v Litomyšli u vlakového nádraží, od Waderovy nadace z Německa, od sponzorů, z Pardubického kraje a města. Kříž, který bude umístěn na vrcholu střechy, i další umělecká výzdoba bude pocházet od dárců. „Galerie Zdeňka Sklenáře se rozhodla, že nám zasponzoruje výrobu kříže na kostel. Oslovili jednoho z předních českých umělců. Jakmile bude kříž hotový, umístíme ho na střechu kostela," řekla Macková.
V kostele se budou konat i smuteční obřady. „Jsem rád, že jsme se s radnicí domluvili, že dvakrát týdně bude prostor sloužit jako rozlučková síň. Ta dosud v Litomyšli schází," uvedl kazatel Daniel Smetana. Kostel by měl být také využíván pro přednášky, výstavy, vzdělávací akce nebo divadelní představení.
„Dá-li bůh, koncem listopadu otevřeme slavnostní bohoslužbou," uzavřel Daniel Smetana.
Lidé se modlili na staveništi nového kostela
6.4.2010 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
Fotogalerie: svitavsky.denik.cz/bohosluzbalit
Foto popis| BOHOSLUŽBA NA STAVENIŠTI.
Již podruhé se sešli věřící na staveništi kostela Církve bratrské v Litomyšli. Na Boží hod velikonoční se tu uskutečnila slavnostní bohoslužba. Desítky lidí se sešly v sále kostela. Stavba již má okna, takže sem hluk z pětatřicítky už tolik nedoléhal. Kostelem zněly písně a modlitby. Lidé navíc mohli přispět na stavbu římskokatolického kostela v Třemošnici na Chrudimsku. Věřící mezi sebou vybrali v neděli asi pět tisíc korun. Ani v Litomyšli ale ještě nemají na stavbu kostela všechny peníze. Podle kazatele Daniela Smetany jim chybí ještě zhruba pět milionů korun. Kostel by se měl otevřít letos na podzim.
Foto autor| Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková
Kostel v Litomyšli dokončí církev letos
2.2.2010 Svitavský deník str. 1 Titulní strana
Litomyšl - Církev bratrská staví v Litomyšli u pětatřicítky nový moderní kostel. Hotový má být na podzim letošního roku. Na stavbě se podílejí také věřící. ...3
Sbírky připomínají stavbu Národního divadla
2.2.2010 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
Církev bratrská v Litomyšli staví moderní kostel. Peníze plynou pomalu. Kazatel Daniel Smetana ale věří, že lidé nemyslí jen na sebe.
Litomyšl - Postavit nový kostel není jako uskutečnit developerský projekt financovaný bankami a krytý alespoň zčásti předběžnými smlouvami s budoucími uživateli objektu. Církev bratrská v Litomyšli se do výstavby svého svatostánku pustila jako do značně dobrodružného podniku. Dosud se vždy podařilo sehnat peníze na pokračování stavby, i když se stékají často malými pramínky, které teprve společně vytvoří řeku. Při zahájení stavby v listopadu 2008 ale výsledek zdaleka nebyl jistý, říká kazatel Daniel Smetana.
„Do začátku jsme měli na účtu asi dva miliony korun. Bylo ale nutné postavit hrubou stavbu, jednorázově vylít celou betonovou část. To ovšem stálo šest milionů korun. Požádali jsme stavební firmu, zda nám bude důvěřovat, že máme něco slíbené, a půjde do toho. Oni souhlasili a díky Pánu Bohu se stal zázrak a peníze přicházely po částech v pravý čas tak, že jsme stavbu nemuseli nikdy zastavit," uvedl Daniel Smetana.
Vypočítává dlouhý seznam všech, kteří na kostel přispěli. Kromě darů místních členů, dalších sborů a stavebního fondu církve peníze pocházejí ze sbírek a benefičních akcí, z prodeje staré modlitebny v Litomyšli, od Waderovy nadace z Německa, sponzorů, Pardubického kraje a Litomyšle, která poskytla i pozemek. „Někdy to připomíná sbírku na Národní divadlo. Lidé mne na ulici zastavují a chtějí mi na místě dát nějaké peníze. Jiní posílají každý měsíc třeba jen několik stovek. Ale naplňuje mne to nadějí, že i v dnešní době lidé nemyslí jen na sebe, ale i na něco, co je přesahuje," říká kazatel.
Celkem bude kostel stát asi dvacet milionů korun, zatím se sešly asi tři čtvrtiny celé částky. Zbytek peněz chce církev získat hlavně z grantů. „Je to i záležitost víry. Najednou se objeví sponzor a řekne, že nám chce nějakým způsobem pomoct," uzavírá kazatel Daniel Smetana.
Na první svátek vánoční se tu uskutečnila první slavnostní bohoslužba. Zvláštní atmosféru si vychutnaly desítky lidí.
Střecha kostela jako zalomená cesta z betonu
2.2.2010 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
Litomyšl - Církev bratrská chce do konce roku otevřít nový moderní kostel. Vzniká podle návrhu architekta Zdeňka Fránka v duchu funkcionalismu v sousedství průtahu městem směrem na Svitavy. Jako první by měl ale být dokončený byt pro duchovního. Neobvyklý vzhled kostelu dávají hlavně střídavě skloněné pultové střechy, které působí jako nájezdová rampa. „Architekt Fránek udělal ze střechy jakousi několikrát zalomenou cestu z betonu, která v poslední fázi jakoby ubíhá do mraků," uvedl kazatel Daniel Smetana.
Stavba se od klasických kostelů velmi liší. Železobetonová dvouúrovňová konstrukce je zahloubena do svažitého terénu. Boky mezi rozbíhajícími se plochami střech vyplní sklo. Ve spodní části jsou prostory pro veřejnost, v horní byt kazatele. Zvenku zůstane pohledový beton zachován, zevnitř bude kostel obložen dřevem a kamenem. Do sálu se vejde asi sto padesát lidí. Naváže na něj prosklené přísálí pro maminky s dětmi a dětský koutek. Chybět nebude ani tlumočnická zařízení pro simultánní překlad z němčiny a angličtiny. Vedle sálu vzniknou dvě klubovny, kancelář kazatele, která bude zároveň sloužit jako místnost pro přespání hostů, sociální zařízení, šatna a kuchyňka. Prostor pod venkovním schodištěm využijí jako sklad zahradního náčiní.
Církev chce rovněž celkově upravit a ozelenit okolí stavby. „Rádi bychom kostel a okolí otevřeli veřejnosti i pro koncerty, přednášky a další akce," řekl Daniel Smetana.
Jeho velkým přáním je, aby se v kostele uskutečnila již vánoční bohoslužba.
„Bože, tvé milosrdenství až k nebi sahá, až do mraků tvoje věrnost." motto stavby, žalm 57
Sbíráme jako na Národní divadlo, říká kazatel
1.2.2010 Mladá fronta DNES str. 2 Kraj Pardubický
Litomyšl - Postavit nový kostel není jako uskutečnit developerský projekt financovaný bankami a krytý předběžnými smlouvami. Církev bratrská v Litomyšli se do výstavby svého svatostánku pustila jako do značně dobrodružného podniku. „Dosud se vždy podařilo sehnat peníze na pokračování stavby, i když se stékají často malými pramínky, které teprve společně vytvoří řeku. Při zahájení stavby v listopadu 2008 ale výsledek zdaleka nebyl jistý," říká kazatel Daniel Smetana.
Začali se dvěma miliony, ale potřebovali šest Církev začala stavět s dvěma miliony korun. „Bylo ale nutné postavit hrubou stavbu, jednorázově vylít celou betonovou část. To ovšem stálo šest milionů. Požádali jsme stavební firmu, zda nám bude důvěřovat, že máme něco slíbené, a půjde do toho. Oni souhlasili a díky Pánu Bohu se stal zázrak a peníze přicházely po částech v pravý čas tak, že jsme stavbu nemuseli nikdy zastavit," uvedl Smetana.
Vypočítává dlouhý seznam všech, kteří na kostel přispěli. Kromě darů místních členů, dalších sborů a stavebního fondu církve peníze pocházejí ze sbírek a benefičních akcí, z prodeje staré modlitebny v Litomyšli, od Waderovy nadace z Německa, sponzorů, Pardubického kraje a Litomyšle, která poskytla i pozemek. „Někdy to připomíná sbírku na Národní divadlo. Lidé mne na ulici zastavují a chtějí mi na místě dát nějaké peníze. Jiní posílají každý měsíc třeba jen několik stovek," říká kazatel.
Celkem bude kostel stát asi 20 milionů korun, zatím se sešly asi tři čtvrtiny celé částky. Zbytek peněz chce církev získat hlavně z grantů. „Je to i záležitost víry. Najednou se objeví sponzor a řekne, že nám chce nějakým způsobem pomoci," uzavírá Smetana.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj
Nový kostel v Litomyšli už letos 11.1.2010
Mladá fronta DNES str. 2 Kraj Pardubický DAVID PŮLPÁN
Litomyšl - Církev bratrská, která buduje svoji novou modlitebnu v Litomyšli u silnice na Svitavy, bude zřejmě schopna i přes hospodářskou krizi stavbu kostela dokončit ještě letos.
„Pokud to půjde dobře, tak tento rok na podzim bychom mohli stavbu dokončit. Do rozpočtu stavby nejsou zahrnuty interiéry, které nás také budou něco stát. Ale když už budeme mít střechu nad hlavou, je to ostatní možné řešit provizorně," uvedla Jana Macková ze stavebního týmu nového kostela.
Církvi se loni podařilo dokončit hrubou stavbu kostela. V prosinci Pardubický kraj přispěl církvi půlmilionovou dotací. Další peníze věřící získají prodejem dosavadní modlitebny, kterou však zatím budou moci dál používat.
Kostel by měl stát přibližně dvacet milionů korun, přičemž po prodeji modlitebny se částka zajištěná na stavbu i s půjčkami ve výši 3,7 milionu korun vyšplhá na 15 milionů. „Jsme vděčni za průběh celého roku, každou korunu a každý kousek postavené zdi. Velkou událostí pro nás byla bohoslužba na Boží hod vánoční přímo na stavbě kostela," uvedla Macková.
Sbor Církve bratrské v Litomyšli byl založen před 100 lety, v roce 1909. Nyní má sbor i s misijními stanicemi ve Svitavách a v Moravské Třebové přes sto lidí. Na nedělních shromážděních v Litomyšli bývá průměrně osm desítek věřících.
Církev bratrská je česká reformovaná a evangelikální církev, která vznikla roku 1892 sloučením Svobodné evangelické církve české a Svobodné reformované církve (založené 1880). Klade veliký důraz na Písmo a na angažovanost a zapojení laiků.
Foto popis| NA PODZIM V NOVÉM. Církev bratrská je zase o krok blíže vysněné podobě nové modlitebny v Litomyšli.
Foto autor| FOTO: REPRO STUDIE
Otázka pro...
7.1.2010 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
... Janu Mackovou ze stavebního týmu kostela Církve bratrské
* Co je nového na stavbě nového kostela a jak hodnotíte uplynulý rok?
Vloni jsme dokončili hrubou stavbu kostela. K uzavření a výrobě oken pomohly příjmy za poslední dva měsíce. V prosinci jsme získali půl milionu korun od Pardubického kraje. I přes ekonomickou krizi, která se odrazila na trhu s realitami, jsme našli kupce pro stávající modlitebnu. Až ji prodáme, budeme mít celkem na stavbu patnáct milionů korun. Hledáme další možnosti grantů a dotací. Až dokončíme a osadíme zbytek okenních otvorů, soustředíme se na stavbě na dokončení bytu kazatele. V případě potřeby bychom požádali o předčasné užívání této části objektu.
O autorovi| JANA MACKOVÁ ze stavebního týmu nového kostela Církve bratrské v Litomyšli
Svitavský deník Dobrý den(ík)
5.1.2010 Svitavský deník str. 1 Titulní strana
Litomyšlané
Slavnostní bohoslužba na staveništi nového kostela Církve bratrské v Litomyšli byla pro věřící silným zážitkem. Lidé navíc přispěli na pečovatelskou službu místní charity. Celkem vybrali zhruba čtyři tisíce korun. Kazatel Daniel Smetana všem děkuje.
Modlitby na staveništi kostela
28.12.2009 Svitavský deník str. 3 Svitavsko, IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
Litomyšl - Svíčky na zemi, ozdobený stromek, několik židlí a jinak všude jen beton. Přesto bylo na první bohoslužbě v rozestavěném kostele Církve bratrské příjemně. Otvory ve zdech profukoval vítr a byl slyšet ruch ze sousední pětatřicítky. Na první svátek vánoční se tu ale sešly desítky věřících. O bohoslužbě na staveništi hovořili lidé jako o zajímavém zážitku.
Atmosféru si užíval i kazatel Daniel Smetana. „Myslím si, že to kostelní prostředí je krásné v tom, že se člověk může zhluboka nadechnout. To jsem v naší malé modlitebně u nádraží nemohl. Krásné je také v tom, že člověk vidí v lidech velké nadšení a radost. Byl to pro mě osobně mimořádný zážitek. Možná i proto, že jsme se na závěr modlili společně s faráři ostatních litomyšlských církví. Znovu jsem si uvědomil, že po tisíci letech vzájemné nenávisti představitelů křesťanských církví tady stojíme vedle sebe a modlíme se za společnou věc. To nese obrovské boží požehnání," řekl Daniel Smetana. Právě skutečnost, že se na konci bohoslužby sešli před věřícími i ostatní faráři, doplnila i tak silný prožitek. „Je zázrak, že se ten kostel může vůbec stavět a že tady promluvili zástupci i jiných církví," dodal Jiří Kubát, který přišel na bohoslužbu s dětmi.
Uspořádat bohoslužbu na staveništi není jednoduché. „Povolil ji bezpečnostní technik. Uklidili jsme a osvítili sál. Pásky znemožnily vstup na nebezpečná místa, ale jinak zásahy nebyly veliké," vysvětlil Daniel Smetana. Jestli se uskuteční další bohoslužba ještě před kolaudací, není jisté. Vše se bude odvíjet od doby stavby. „Mám sen, abychom příští Vánoce slavili už v novém kostele," uzavřel kazatel.
Celá stavba kostela vyjde zhruba na dvacet milionů korun. Zastupitelé Pardubického kraje schválili dotaci půl milionu korun a navíc sbor prodal vilu u vlakového nádraží. Peníze na stavbu zatím mají.
Vánoční bohoslužba na staveništi kostela
28.12.2009 Svitavský deník str. 1 Titulní strana
Litomyšl - Holé betonové zdi, profukující vítr a několik svíček na zemi ve sklenicích. Tak to vypadalo na první slavnostní bohoslužbě v rozestavěném kostele Církve bratrské v Litomyšli. Na první svátek vánoční se tu sešly desítky věřících. Byla to také první šance pro veřejnost, aby si prohlédla stavbu kostela. „Byl to opravdu netradiční zážitek," řekl jeden z účastníků bohoslužby Jiří Kubát. Bohoslužbu povolil stavební dozor. Kostel navrhl architekt Zdeněk Fránek. Nachází se v těsné blízkosti silnice I/35 směrem na Svitavy.
Vánoční bohoslužba na staveništi kostela
28.12.2009 Hradecký deník str. 1 Titulní strana
Litomyšl - Holé betonové zdi, profukující vítr a několik svíček na zemi ve sklenicích. Tak to vypadalo na první slavnostní bohoslužbě v rozestavěném kostele Církve bratrské v Litomyšli. Na první svátek vánoční se tu sešly desítky věřících. Byla to také první šance pro veřejnost, aby si prohlédla stavbu kostela. „Byl to opravdu netradiční zážitek," řekl jeden z účastníků bohoslužby Jiří Kubát. Bohoslužbu povolil stavební dozor. Kostel navrhl architekt Zdeněk Fránek. Nachází se v těsné blízkosti silnice I/35 směrem na Svitavy.
První bohoslužba na staveništi kostela
23.12.2009 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
Litomyšl - Vánoční svátky nejsou jen dny hodování a dárků. Lidé by si měli také najít čas na své blízké. Na první svátek se sejdou věřící v Litomyšli. Nepůjde ale o tradiční sešlost. „Dvacátého pátého prosince se koná na staveništi nového kostela první bohoslužba. Lidé dostanou první možnost podívat se do rozestavěného objektu," uvedl kazatel Církve bratrské Daniel Smetana. Určitě půjde o netradiční a zajímavý zážitek. Bohoslužba začíná v budoucím velkém sále kostela v patnáct hodin.
Dobrá zpráva
8.12.2009 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
Prima bazaru: sedm stovek lidí
Litomyšl - Druhý ročník Prima bazaru na podporu stavby kostela dopadl na výbornou. Navštívilo jej téměř sedm stovek lidí. „Nakoupili dárkové, dekorativní i užitné zboží za více než šedesát tisíc korun. Hned první prodejní den se v pokladně nashromáždilo přes dvacet pět tisíc korun," sdělila výsledek akce Martina Soukupová z přípravného týmu stavby kostela. A co všechno lidé nakupovali? Živé pokojové květiny, gramodesky a cédéčka, hračky, obrazy, nářadí, roboty, žehličky, ale i koberec, peří, kompletního spisy Aloise Jiráska vázané v kůži či digitální fotoaparát. Nechyběly domácí zdobené medové perníky, adventní věnce či svícny. Stavba kostela Církve bratrské pokračuje, peníze na účtu ještě jsou. Ačkoliv kostel bude hotový až příští rok, první bohoslužba se na staveništi uskuteční již letos 25. prosince.
Výtěžek z bazaru půjde na kostel
4.12.2009 Mladá fronta DNES str. 2 Kraj Pardubický
LITOMYŠL Poslední šanci k nákupu i prodeji budou mít dnes návštěvníci Prima bazaru v litomyšlském Lidovém domě. Lidé zde kupují a prodávají věci všeho druhu, třeba sportovní vybavení, domácí potřeby, obrazy. Výtěžek půjde na stavbu moderního kostela v Litomyšli.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj
Nakupte na bazárku, podpořte kostel
3.12.2009 Svitavský deník str. 3 Svitavsko, IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
Litomyšl - Stavba nového kostela Církve bratrské se nezastavila, ač by to tak nyní mohlo vypadat. Stavaři ale nyní jen řeší vzhled a cenu atypických oken. Rozpočet na výstavbu je dvacet milionů korun a realizační tým se má co ohánět, aby zajistil dostatek peněz. Do konce týdne se koná v Lidovém domě druhý ročník Prima bazaru. Na „bleším trhu" lidé seženou originální drobnosti i staré knihy. Nechybí porcelánové sady, sošky, hračky, LP desky, šperky nebo malé spotřebiče. Vloni vynesl Prima bazar zhruba dvacet šest tisíc korun. Letos bude ale určitě úspěšnější. „Sami jsme byli překvapení. Zjistili jsme, že by se z toho mohla stát příjemná tradice, která se může rozrůst do větších rozměrů. Také zboží je tentokrát daleko více než v minulém roce. Lidé přinesli tisíce věcí," uvedla Jana Macková z realizačního týmu. Za první tři hodiny bazaru vybrali zhruba patnáct tisíc korun. „Byla tu dokonce fronta, když se ráno otevíralo," dodala Jana Macková. Lidé vozili věci nejen z města. Letos tým dobrovolníků rozšířil akci i do okolí. Zapojili se lidé z Vysokého Mýta i České Třebové a také z ostatních církví. Část ručních výrobků darovali rovněž věřící z Náchoda.
Benefice
V letošním roce se ovšem nejedná o jedinou benefiční akci. „Celý rok jsme se snažili pořádat benefiční akce na podporu stavby kostela. Rozpočet dvacet milionů korun je vysoký. Musíme vymýšlet nové věci. Letos se konaly rovněž akce ve městě, které pořadatelé zaměřili na podporu kostela Církve bratrské," vysvětlila Jana Macková. Z těch posledních to byla dražba knihy o městě, kterou koupil za čtyřicet tisíc korun starosta Michal Kortyš.
Kostel bude hotový příští rok na podzim. Již letos 25. prosince se tu ovšem uskuteční první bohoslužba.
Foto popis| PRIMA BAZAR. V Lidovém domě se do konce týdne koná „bleší trh". Jeho výtěžek poputuje na stavbu nového kostela Církve bratrské v Litomyšli. Na stolech leží tisíce věcí, od originální keramiky až po hračky a spotřebiče.
FOTO - KNIHU VYDRAŽIL STAROSTA ZA ČTYŘICET TISÍC
30.11.2009 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
Foto popis| KNIHA Litomyšl 1259 – 2009 město kultury a vzdělávání spatřila včera oficiálně světlo světa. Lidé na ni na zámku, kde se poprvé prodávala, stáli frontu. Na slavnosti nechyběl její autor, historik Milan Skřivánek. „Snažil jsem se shrnout poznatky o městě. V novějším období snad kniha obsahuje i nové věci, které se nikde neobjevily. Čtěte ji kriticky,“ řekl Milan Skřivánek. Fotografie do knihy dodal Pavel Vopálka. O grafickou podobu se postaral Jiří Lammel. První výtisk ručně vázal knihař Jiří Fogl ze Žamberku, který je mimo jiné autorem makety Ďáblovy bible, Codex Gigas. A právě první výtisk litomyšlské kroniky na zámku včera vydražili. Boj o knihu byl napínavý. Vyvolávací cena zněla 750 korun. Peníze přihazoval především ředitel litomyšlské tiskárny Petr Lorenc a mecenáš Smetanovy Litomyšle Štěpán Reža. Ručně vázanou knihu ale nakonec vydražil za čtyřicet tisíc korun sta rosta Michal Kortyš. Výtěžek putuje na stavbu kostela Církve bratrské. Kniha čítá 616 stran. Stojí symbolických 750 korun. Fotogalerie: svitavsky.denik.cz/kronikalit Foto autor| Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková
Bleší trh na podporu nového kostela
30.11.2009 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
Litomyšl - Chcete se podílet na stavbě kostela Církve bratrské a ještě sehnat zajímavé drobné dárky? Pak si nenechte ujít druhý ročník Prima bazaru. S nápadem uspořádat obdobu blešího trhu, který má ve světě dlouhou tradici, přišli pořadatelé vloni. „Lidé nosili podle instrukcí opravdové „poklady", ale i nové, nevyužité přístroje z domácnosti. Získali jsme rotoped, zánovní televizor, bižuterii, knihy, ale i retro porcelán, perleťového delfína ve skoku nebo rýžovou soupravu s tyčinkami," uvedla Jana Macková. Tehdy vybrali na kostel šestadvacet tisíc korun. Letošní Prima bazar začíná právě dnes a potrvá až do pátku čtvrtého prosince. Celý výtěžek poputuje na stavbu kostela.
Sbor Církve bratrské v Litomyšli slaví sto let
28.11.2009 Svitavský deník str. 8 Svitavsko
Litomyšl - Křesťanský Sbor Církve bratrské v Litomyšli si letos připomíná sto let od svého založení. Na počátku minulého století měla tehdejší Svobodná církev reformovaná (SCR - dnes Církev bratrská) v okolí Litomyšle skupiny členů, kteří byli regionálně rozptýleni od Bučiny a Vysokého Mýta přes Českou Třebovou až k Proseči, Krouně a Pusté Rybné na Vysočině. Jim sloužili kazatelé z jednoho z prvních sborů SCR z Bystrého v Orlických horách. Ti ve jmenovaných obcích v domácích kroužcích pravidelně kázali Slovo Boží. Překonávali tak často pěšky několikahodinové trasy mezi Sloupnicí, Zhoří a Prosečí či Pustou Rybnou, a to obtížným terénem za každého počasí.
V roce 1909 narostl počet věřících na šedesát devět členů, a tak se bratři ze jmenovaných obcí rozhodli založit vlastní sbor. Ačkoli v Litomyšli samotné se shromáždění nekonala a ani zde církev neměla své členy, byl na doporučení Rady SRC v Praze sbor ustaven právě v „staroslavné Litomyšli, kde měl Pán před lety tak slavné dílo" (z dobových pramenů). „Slavným dílem" byl míněn vliv jednoho z prvních sborů Jednoty bratrské, na jejíž duchovní odkaz mimo jiné Svobodná církev reformovaná navázala. Hlavním finančním nákladem jednoho ze zakládajících členů sboru, sbírkami věřících a podporou americké misie vznikla o rok později na zakoupeném pozemku v Nádražní ulici budova sborového domu.
Sbor se během minulého století rozšířil o oblast pardubickou a chrudimskou a v šedesátých letech sahala jeho regionální hranice od Hlavečníku u Kolína až k Moravské Třebové. V tomto období bylo několik bratří z vedení sboru pod záminkou protistátní činnosti vězněno.
Navzdory tomu počet věřících rostl a po roce 1989 se většina stanic litomyšlského sboru stala samostatnými sbory (Česká Třebová, Chrudim, Pardubice, Vysoké Mýto). Je pro nás symbolické a radostné, že právě letos, sto let po založení sboru, můžeme stavět nový kostel. Vážíme si svobody, které si již dvacet let užíváme.
"Bože, tvé milosrdenství až k nebi sahá, až do mraků tvoje věrnost." (Bible, kniha Žalmů 57:11)
Za Církev bratrskou v Litomyšli Daniel Smetana, kazatel sboru
Litomyšl i Svitavy stavějí nové kostely
31.10.2009 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Pardubický, DAVID PŮLPÁN
Litomyšl, Třemošnice - Stavět v ateistické zemi nový kostel je vždy dobrodružství s nejistým koncem. V kraji se do něj pustili pravoslavní ve Svitavách, katolíci v Třemošnici a církev bratrská v Litomyšli.
Zatímco kaple ve Svitavách bude skromnější, kostely v Litomyšli a Třemošnici mají hodně společného. Oba budou stát dvacet milionů korun, oba navrhli architekti, jejichž jméno má zvuk. V Litomyšli však už kostel víceméně stojí, v Třemošnici se naopak ještě ani nekoplo do země. „Všechno je připraveno, jenom nám chybějí peníze," uvedla iniciátorka stavby Marie Pražanová. Věřící mezi sebou ve sbírce vybrali dva miliony korun. Ale na spuštění stavby je potřeba mnohem víc.
V Litomyšli věřící získali už celkem šest milionů korun, z toho tři od kraje. Skupině mladých lidí se daří neustále získávat nové dárce. „Je to malý zázrak, nemusíme stavbu kvůli nedostatku peněz vůbec zastavit," uvedla Jana Macková z církve bratrské.
Peníze? Hlavní je začít stavět
31.10.2009 Mladá fronta DNES str. 3 Kraj Pardubický, DAVID PŮLPÁN
Svitavy - Nejtěžší je stavbu nového kostela začít. Jakmile už lidé vidí alespoň základy, či dokonce hrubou stavbu, peníze se shánějí lépe. Přesvědčili se o tom v Litomyšli, kde buduje novou modlitebnu církev bratrská, ale i ve Svitavách, kde nyní vzniká kaple svatého Jiří.
„Jakmile se objevily základy, někteří podnikatelé se nás sami ptali, zda nemohou přispět," řekl jerej Jiří Kolář, pravoslavný duchovní správce ve Svitavách. Pravoslavných věřících je podle Koláře ve svitavském okrese zhruba pět set. „Pravoslavní nemají svůj důstojný stánek, nebude to jen kaple, ale i menší společenské zázemí, abychom se měli kde setkávat," uvedl Kolář. Kaple má stát 3,5 milionu korun a ještě letos má být dokončena hrubá stavba.
Stejný cíl má i církev bratrská, která buduje modlitebnu v sousední Litomyšli. Nejkomplikovanější část stavby, betonáž střešních desek, dokončili v září. „Stavbaři se potrápili, ale dopadlo to dobře," uvedla Jana Macková z církve bratrské.
Do konce roku bude hotova hrubá stavba, modlitebna přijde na dvacet milionů korun. Zatím Církev bratrská sehnala devět milionů, dvě třetiny tvoří dary, třetinu půjčky. Tým litomyšlských věřících je ve způsobu získávání darů vynalézavý. Vlastní internetové stránky jsou samozřejmostí, stejně jako možnost posílat dárcovské SMS nebo pořádání benefičních akcí a lobbování na kraji či ministerstvech. Kdo je ochoten posílat pravidelně byť i symbolickou částku, je zařazen mezi „přátele kostela". „Tímto způsobem se nám už podařilo získat dva miliony korun," dodala Macková. Architekt Zdeněk Fránek navrhl nezvyklou stavbu z pohledového betonu a skla zapuštěnou do zeleného svahu, které si všiml i anglicky psaný časopis o architektuře A10.
Zajímavý má být i kostel, který pro Třemošnici na Chrudimsku navrhl architekt David Vávra. Moderní stavba ve tvaru kříže má být obklopena parkem stejného obrysu. Vše je pro stavbu připraveno, chybějí „jen" peníze. Tamní věřící vybrali mezi sebou dva miliony korun, ale je to jen desetina potřebné částky. Iniciátorka stavby Marie Pražanová doufá, že sežene další pomoc. Chystá k tomu i založení nového občanského sdružení a také distribuci letáků. „V Třemošnici by měl být kostel. Město bez kostela je jak člověk bez duše," říká Pražanová. Zatím se věřící podle jejích slov v neděli rozprchnou do okolních kostelů nebo jdou na mši do pečovatelského domu.
David Vávra upozorňuje, že kostel má pro města, jako je Třemošnice, důležitou úlohu. Jeho ústřední roli podle něj nemůže nahradit škola, samoobsluha nebo obchodní dům s radnicí. „Je smutné město, jež není určeno kostelem. Proto existence kostela, jako snad jediné duchovní stavby města, je nutná," říká.
"DEMENTY" - Poznámky ke článku: dárcovské SMS jako prostředek pro sbírku na kostel v Litomyšli není využíván. Přestože projekt a žádost byla připravena i podána, odpovědí na žádost bylo, že církve nemohou být žadateli o tento způsob fundraisingu.
Projekt Přítel - kamarád vynesl okolo 220 000 Kč, což je část ze všech akcí a sbírek, které činí zhruba 2 mil. korun.
Kostel stavěný z darů roste
12.10.2009 Právo str. 15 Východní Čechy, ZDENĚK SEINER
LITOMYŠL - Navzdory pesimistům, kteří už rok tvrdí, že nový kostel sboru církve bratrské v Litomyšli jen ze sponzorských darů nelze postavit, stavba stále pokračuje a financování výrazně nevázne. Před několika dny trpělivá stavební firma dokončila zastřešení unikátního objektu.
"Čeká nás další etapa, která by měla vést k uzavření objektu a dokončení hrubé stavby," poznamenal s ulehčením Daniel Smetana, kazatel církve bratrské. "Tedy jde o okna a dveře především. Na to potřebujeme 2,5 až 3 milióny korun," dodala Jana Macková, ředitelka Evropského školicího centra v Litomyšli, křesťanské společnosti, která se na stavbě kostela pro 21. století podílí.
Na stavbu kostela, jediného, která se v posledních 16 letech v Pardubickém kraji realizuje, se zatím podařilo získat něco málo přes devět miliónů korun. Dvě třetiny tvoří dary, sbírky a dotace, třetinu půjčky. Nejvíce daroval Pardubický kraj, tři milióny. Zatím bylo prostavěno 6,8 miliónu korun, může se tedy pokračovat.
"DEMENTY" - Poznámka ke článku: Jana Macková je ředitelkou Evropského školicího centra, ale tato společnost nemá se stavbou kostela nic společného. Jana Macková se věnuje stavbě nového kostela dobrovolně jako členka Sboru církve bratrské v Litomyšli. Evropské školicí centrum o.p.s. není křesťanskou společností. Jedním z jejich zakladatelů je sice mezinárodní křesťanská společnost YMCA, ale druhým je Město Litomyšl a ač se snaží ctít hodnoty zakladatelů - a to obou, není EŠC křesťanskou společností.
Výstavba kostela v Litomyšli pokračuje, chybí ale miliony
10.10.2009 Svitavský deník str. 3 Svitavsko, IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
Kostel Církve bratrské v Litomyšli "roste" u rušné silnice I/35. Sbor stále shání potřebné peníze na stavbu nového svatostánku. Spustili nový projekt Přítel- kamarád.
Litomyšl/ Stavba nového kostela Církve bratrské pokračuje podle plánů. Stavaři dokončili jednu z nejsložitějších etap. Betonovali střešní desky. Projekční tým věří, že do zimy dokončí hrubou stavbu. Zatím proinvestovali téměř sedm milionů korun. Peníze ale shánějí dále. Spustili proto novou akci nazvanou Přítel - kamarád.
Chybí kříž
Kdo jezdí pravidelně po pětatřicítce, může sledovat, jak pokračuje výstavba kostela Církve bratrské v Litomyšli. Objekt je už pod střechou. Zatím ale staveniště jako kostel moc nevypadá. To se ale má už brzy změnit. "Jednáme s architektem o umístění kříže. Pokud ho tam umístíme, bude to pro nás znamenat opravdu hodně," řekl kazatel Církve bratrské v Litomyšli Daniel Smetana.
V současné době probíhají jednání o způsobu konstrukci výplní otvorů. "Tato část představuje náklady ve výši dva a půl až tři miliony korun. Uzavřeme tím hrubou stavbu," uvedla Jana Macková z realizačního týmu. Když se do stavby pouštěli, počítali, že možná budou nuceni výstavbu na čas i zastavit kvůli nedostatku peněz. Na to ale naštěstí nedošlo. "Na stavbu kostela se nám podařilo zajistit zatím asi devět milionů korun. Z toho více než šest milionů tvoří dary, sbírky a dotace. Pardubický kraj nás podpořil třemi miliony korun a město Litomyšl částkou sto tisíc korun," dodala Jana Macková. Necelé tři miliony korun darovali církvi jednotlivci, přispěly také sbory Církve bratrské a Waderova nadace. Dvě stě tisíc korun vynesl zatím nový projekt Přítel - kamarád. Ten rozjeli věřící v červnu. "Princip spočívá v tom, že členové a přátelé sboru mluví se svými přáteli o koste lu a pozvou je k účasti na stavbě měsíční symbolickou částkou po dobu dvou let. Jde o dvě stě, sto nebo padesát korun. Někteří poukázali částku, která odpovídá dvěma rokům, najednou. Pravidelně nám na stavbu přispívá padesát devět přátel," přiblížila Jana Macková.
U silnice
Autorem projektu je architekt Zdeněk Fránek. Kostel vyroste u rušně silnice I/35. Zdeněk Fránek slibuje, že moderními technickými postupy kostel dokonale odhluční. Náklady na realizaci kostela dosáhnou dvaceti milionů korun. Pokud vše půjde podle plánu, počítají, že se první bohoslužby v novém kostele uskuteční již v roce 2010.
V Litomyšli vyrůstá nová modlitebna Církve bratrské
30.9.2009 TV Nova 17:00 Odpolední Televizní noviny
Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka
Velmi neobvyklá avantgardní stavba vyrůstá v těchto dnech u hlavní silnice v Litomyšli. Jedná se o novou modlitebnu Církve bratrské.
Kristina BASTIENOVÁ, moderátorka
Ještě není hotová, ale ve světě už o ní píšou. Jeden prestižní holandská časopis o architektuře ji nazval nejpozoruhodnější sakrální stavbou střední Evropy.
Petr BRZEK, redaktor
Zatím nová modlitebna připomíná spíše skatepark, příští rok ale bude vypadat jinak. Současný svatostánek věřícím už nestačil, ten nový bude desetkrát větší.
Daniel SMETANA, kazatel
Ta hlavní modlitebna je určena pro 150 lidí.
stavební dozor
Tento prostor bude rovněž prosvětlen tamtou štěrbinou, kde světlo bude padat z vrchu jako i sem.
Petr BRZEK, redaktor
Co kout, to netradiční stavební prvek. Dělníci v těchto dnech například odlévají věž kostela. A co na tom, že nestojí a nikdy nebude stát zpříma.
obyvatelka Litomyšle
Líbí se mi to. Je to takový moderní.
obyvatel Litomyšle
Já do kostela nechodím, tak mně to je jedno.
Petr BRZEK, redaktor
Kuriozitou je také tato šikmá střecha. Odlít ji byl stavební oříšek. Dělníci sem navezli přes 30 náklaďáků betonu.
stavební dozor
Ten beton se pochopitelně tlačí dolů i při tom vibrování, při zpracování a musí se to stihnout, aby to neuteklo dolů, zachovala se tloušťka, rovinatost.
Petr BRZEK, redaktor
Celkové náklady na výstavbu modlitebny se vyšplhají na 20 milionů korun. Církev je zatím odkázána na milodary věřících. Petr Brzek, televize Nova, Litomyšl.
Kraj podpořil stavbu nového kostela v Litomyšli
3.6.2009 Pardubický deník, IVAN HUDEČEK
V uplynulých dvou měsících vyrostly z louky u státní silnice nad světelnou křižovatkou v Litomyšli betonové zdi budoucího kostela. Obrysy monolitu již vykreslují hlavní sál schovaný za vysokou průčelní zdí a pod právě betonovaným stropem v pravém traktu si lze při troše fantazie představit klubovny.
Stavba kostela byla zahájena v březnu 2008, kdy zastupitelstvo města schválilo bezplatný převod pozemku, v září bylo vydáno územní řízení, v listopadu stavební povolení. Na konci ledna 2009 byla hotova základová deska, únor a březen byl ve znamení budování přípojek a betonáže stěn.
Dodavatel, První litomyšlská stavební, byl za ukázkové pohledové betony chválen ze strany projektanta i investora. "Dosud byly proinvestovány zhruba tři miliony korun. Na dokončení hrubé stavby bez výplní otvorů zbývá přibližně jednou tolik a rádi bychom ji dokončili v časovém horizontu červen - červenec letošního roku," říká vedoucí stavebního týmu Sboru Církve bratrské v Litomyšli Jana Macková.
Celkové náklady na stavbu jsou přibližně 20 milionů korun. K dnešnímu dni je vybráno na darech 2,9 milionu. Největší podíl této částky byl shromážděn mezi členy litomyšlského sboru a dále také od sborů Církve bratrské v celé České republice.
Drobné dary však přicházejí od dalších litomyšlských křesťanských církví, občanů města i dárců ze širšího okolí. Obdobný obnos jako dary tvoří bezúročné půjčky nebo půjčky s minimálním úrokem od jednotlivců a organizací. Město Litomyšl přispělo dotací 100 000 Kč na plynovodní přípojku. Dotaci ve výši tří milionů korun poskytne Pardubický kraj.
Poslední víkend v květnu, kdy Litomyšlané budou oslavovat 750 let od povýšení Litomyšle na město, je na nový kostel také pamatováno. Během koncertu pěveckého sboru pedagogické školy KOS a nedělní ekumenické bohoslužby se uskuteční veřejná sbírka na stavbu kostela. Pod mottem oslav Litomyšlané Litomyšlanům se budou moci přejícní a sympatizující slavící připojit ke sbírce Litomyšlané kostelu. Ke sbírce se také přidal hotel Aplaus výtěžkem z akce Aplaus pro Rettigovou. "Jménem místní církve děkujeme za každý dar, povzbuzení i zájem o stavbu. Nechť vám všem ochotným dárcům je povzbuzením slovo z Bible: Pouštěj svůj chléb po vodě, po mnoha dnech se s ním shledáš," uzavírá kazatel správce sboru Církve bratrské v Litomyšli Daniel Smetana.
Více informací se dozvíte na: www.novykostel.cz
Číslo účtu sbírky, kam lze přispět: 43-3423810287/0100
U pětatřicítky již roste nový kostel
11.5.2009 Svitavský deník
Litomyšl/ Stavba nového kostela Církve bratrské v Litomyšli se již rýsuje. Dělníci betonují a v nejbližších dnech je čeká náročná speciální technologie na stropech. Zástupci církve shánějí peníze na kostel nejen ve sbírkách. Pomoc jim slíbil Pardubický kraj a litomyšlští zastupitelé.
Stavba kostela se blíží ke konci
12.5.2009 Mladá fronta DNES, Kraj Pardubický
Litomyšl - Zhruba v polovině roku dokončí Sbor církve bratrské v Litomyšli hrubou stavbu nového a neobvyklého kostela. Prostředky na hrubé práce ještě má, další musí získat z darů či od veřejných institucí. "K dnešnímu dni byly na sbírkách vybrány tři miliony korun. Možná se někomu pár stovek či tisícovka zdá málo, ale příspěvky od občanů tvoří největší tok peněz. Jsme rádi, že se na podporu kostela pořádají akce a jejich výtěžek nám pořadatelé věnují," řekl kazatel církve Daniel Smetana. Na stavbu již církev vydala 3,7 milionu korun. Celkem by kostel měl stát asi 20 milionů korun. Členům se nepodařilo získat dotaci z ministerstva financí, jak plánovali, zato například třemi miliony přispěl Pardubický kraj.
"Ještě na počátku příštího roku očekáváme 1,3 milionu korun od Waderovy nadace," řekla členka církve Jana Macková. Další peníze sbor získá prodejem vily, kterou v Litomyšli vlastní. Nedokončený kostel stojí u silnice I/35 směrem na Svitavy. Půjde o moderní prosklenou stavbu zapuštěnou do zeleného svahu. Hlavními materiály je pohledový beton, drátované sklo a jemná mřížovina. Stavebníci nyní podleMackové řeší speciální objednávku tak, aby odpovídala představám architekta.
Nový kostel pro církve i veřejnost
11.11.2008 Orlický deník
Litomyšl/ Jen několik dní zbývá do okamžiku, kdy se na place za světelnou křižovatkou zakousnou do země bagry. Právě tady vyroste nový kostel Církve bratrské. V sobotu poklepali zástupci všech církví a lidé z města na základní kámen. Žulový kvádr uloží poté do základů svatostánku. Slavnostní bohoslužbu sice rušila auta projíždějící po rušné pětatřicítce, v kostele bude podle architekta Zdeňka Fránka ticho.
Jen málokomu se podaří zažít stavbu kostela. Lidé v Litomyšli takovou šanci mají. Po několika měsících příprav nyní dojde na realizaci projektu a věřící z Církve bratrské možná už v roce 2010 přijdou do nového kostela. „Kapacita stávající modlitebny ve vile u vlakového nádraží je pro sbor malá. Postavíme nový kostel, který bude připomínat Boží milosrdenství v dnešní uspěchané době a odpuštění, o němž se moc nemluví," přibližuje Jana Macková z realizačního týmu.
Církevní hodnostáři považují vybudování kostela za krok, který dnešní doba potřebuje. „Na cestách vidím, jak všude vyrůstají nákupní střediska, chrámy konzumu. Staví se stadiony a centra pro fyzické potřeby lidí, ale důležité je mít také místo pro duchovní život," tvrdí Pavel Černý, předseda Rady Církve bratrské a Ekumenické rady církví v České republice. Pochází z litomyšlského sboru a žehná projektu stejně jako kardinál Miloslav Vlk, jehož poselství v sobotu přivezl.
Nový kostel ale nebude sloužit jen věřícím z Církve bratrské. „Chceme, aby objekt využily nejen všechny církve, ale také široká veřejnost. Doufáme, že se stane novým kulturním stánkem města," vysvětluje Jana Macková. Na sobotní bohoslužbě se tak sešli nejen členové sboru, ale také ostatní lidé. Mezi hosty nechyběl budoucí hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. „Jsem člověk nevěřící, ale přesto bez víry nedokážu žít. Myšlenku, že kostel bude sloužit všem lidem, považuji za úžasnou," míní Martínek.
Nový kostel vyroste v těsné blízkosti frekventované silnice první třídy číslo 35, kudy denně projedou stovky osobních aut a kamionů. S touto skutečností se musel smířit také kazatel Církve bratrské v Litomyšli Daniel Smetana, který tu bude bydlet se svojí rodinou. Měli vytipovaných více míst ve městě, mimo jiné také parcelu naproti městské sportovní hale. „Nakonec jsme ale vybrali tuto. Kostel podle mě potřebuje ticho. Došli jsme ovšem k závěru, že je to určitá symbolika. Proti sobě stojí hlučný provoz a kostel, kam lidé vejdou a ocitnou se v tichu, aby zde mohli naslouchat Bohu. Přiznávám, že když jsem na tomto místě stál poprvé, zděsil jsem se. Nedokázal jsem si představit, že kostel postavíme zrovna tady. Do budoucna se ale počítá se stavbou obchvatu R 35, takže se doprava v tomto úseku snad zklidní," doufá Daniel Smetana. Neví ovšem, jestli za ty roky ještě bude žít v Litomyšli. „Možná se už obchvatu v Litomyšli nedočkám. Ale tak to u mne chodí. Když někde vznikne něco pěkného, obvykle jdu dále," dodává mladý kazatel, který pochází z Ústí nad Labem.
Architekt Zdeněk Fránek slibuje, že moderními postupy kostel dokonale odhluční.
Architekt Fránek: Kostel symbolizuje spojení nebe se zemí
10.11.2008 Svitavský deník, IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
Litomyšl/ Postavit kostel na takovém místě, jako je v Litomyšli vedle frekventované pětatřicítky, se zdálo lidem nemožné. Architekt Zdeněk Fránek se dokáže s tímto rušivým elementem vypořádat.
Unikátní stavba kostela bude částečně zapuštěná do země. „Silnice tady sice prostor ruší, ale na druhou stranu se církevní stavby většinou budují u silnic. Existuje totiž mnoho prostředků, jak objekt řádně hlukově odizolovat," říká Zdeněk Fránek. Místo, které si Litomyšlští pro kostel vybrali, znal již z minulosti. „Zvolený pozemek se mi líbí. Je tady kus pěkné přírody a kostelem toto místo ještě povýšíme, takže objekt splyne s terénem," dodává architekt, který podobný kostel navrhnul také do Černošic. Na projektu litomyšlského svatostánku pracoval tři čtvrtě roku. Návrh změnil jednou, a to jen polohu místností.
Náklady na realizaci kostela dosáhnou dvaceti milionů korun. V současné době mají zástupci Církve bratrské na účtu dva miliony korun. Pokud vše půjde podle plánu, počítají, že se první bohoslužby v novém kostele uskuteční již v roce 2010.
Historická událost v Litomyšli, nový kostel pro všechny církve
10.11.2008 Svitavský deník, IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
Město získá novou dominantu. Do dvou let vyroste v Litomyšli u rušné silnice I/35 kostel Církve bratrské. Svatostánek se otevře všem věřícím i nevěřícím lidem.
Litomyšl/ Jen několik dní zbývá do okamžiku, kdy se na place za světelnou křižovatkou zakousnou do země bagry. Právě tady vyroste nový kostel Církve bratrské. V sobotu poklepali zástupci všech církví a lidé z města na základní kámen. Žulový kvádr uloží poté do základů svatostánku. Slavnostní bohoslužbu sice rušila auta projíždějící po rušné pětatřicítce, v kostele bude podle architekta Zdeňka Fránka ticho.
Jedinečná chvíle
Jen málokomu se podaří zažít stavbu kostela. Lidé v Litomyšli takovou šanci mají. Po několika měsících příprav nyní dojde na realizaci projektu a věřící z Církve bratrské možná už v roce 2010 přijdou do nového kostela. „Kapacita stávající modlitebny ve vile u vlakového nádraží je pro sbor malá. Postavíme nový kostel, který bude připomínat Boží milosrdenství v dnešní uspěchané době a odpuštění, o němž se moc nemluví," přibližuje Jana Macková z realizačního týmu.
Církevní hodnostáři považují vybudování kostela za krok, který dnešní doba potřebuje. „Na cestách vidím, jak všude vyrůstají nákupní střediska, chrámy konzumu. Staví se stadiony a centra pro fyzické potřeby lidí, ale důležité je mít také místo pro duchovní život," tvrdí Pavel Černý, předseda Rady Církve bratrské a Ekumenické rady církví v České republice. Pochází z litomyšlského sboru a žehná projektu stejně jako kardinál Miloslav Vlk, jehož poselství v sobotu přivezl.
Kostel všem
Nový kostel ale nebude sloužit jen věřícím z Církve bratrské. „Chceme, aby objekt využily nejen všechny církve, ale také široká veřejnost. Doufáme, že se stane novým kulturním stánkem města," vysvětluje Jana Macková. Na sobotní bohoslužbě se tak sešli nejen členové sboru, ale také ostatní lidé. Mezi hosty nechyběl budoucí hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. „Jsem člověk nevěřící, ale přesto bez víry nedokážu žít. Myšlenku, že kostel bude sloužit všem lidem, považuji za úžasnou," míní Martínek.
Nový kostel vyroste v těsné blízkosti frekventované silnice první třídy číslo 35, kudy denně projedou stovky osobních aut a kamionů. S touto skutečností se musel smířit také kazatel Církve bratrské v Litomyšli Daniel Smetana, který tu bude bydlet se svojí rodinou. Měli vytipovaných více míst ve městě, mimo jiné také parcelu naproti městské sportovní hale. „Nakonec jsme ale vybrali tuto. Kostel podle mě potřebuje ticho. Došli jsme ovšem k závěru, že je to určitá symbolika. Proti sobě stojí hlučný provoz a kostel, kam lidé vejdou a ocitnou se v tichu, aby zde mohli naslouchat Bohu. Přiznávám, že když jsem na tomto místě stál poprvé, zděsil jsem se. Nedokázal jsem si představit, že kostel postavíme zrovna tady. Do budoucna se ale počítá se stavbou obchvatu R 35, takže se doprava v tomto úseku snad zklidní," doufá Daniel Smetana. Neví ovšem, jestli za ty roky ještě bude žít v Litomyšli. „Možná se už obchvatu v Litomyšli nedočkám. Ale tak to u mne chodí. Když někde vznikne něco pěkného, obvykle jdu dále," dodává mladý kazatel, který pochází z Ústí nad Labem.
Architekt Zdeněk Fránek slibuje, že moderními technickými postupy kostel dokonale odhluční.
Zahájí stavbu zcela nového kostela
8.11.2008 Orlický deník, Orlicko
Litomyšl/Nevšední setkání připravují církve působící na území Litomyšle a Litomyšlska. Před zahájením stavby nového kostela Církve bratrské dojde dnes od 14. hodiny k slavnostní bohoslužbě, které by se měli zúčastnit církevní představitelé, zástupci kraje a parlamentu. Ke stavbě bylo vybráno místo na Moravské ulici mezi světelnou křižovatkou a sokolovnou přímo u silnice I/35, což je další zvláštnost. Parkovat se bude na osmi určených stanovištích kolem „pětatřicítky". Po mnoha letech půjde opět o zcela novou stavbu církevního charakteru ve městě. Součástí bohoslužby se stane sbírka na podporu stavby. Té má přispět i „Benefiční prima bazar" od 18. do 22. listopadu v zámeckém pivovaru.
Stavba kostela v Litomyšli začne za týden
6.11.2008 Mladá fronta DNES, Kraj Pardubický
Litomyšl - Už v sobotu budou členové církve bratrské v Litomyšli poklepávat základní kámen stavby svého nového kostela. Raritní modlitebna ze skla a betonu má začít vyrůstat příští týden. „Abychom mohli začít stavět, musíme splnit poslední věc: předložit radě města dokument o způsobu financování. Pokud 11. listopadu řekne rada ano, předá nám staveniště," říká členka sboru Jana Macková. Kostel totiž vyroste na pozemcích, které sboru věnovalo město. Stát bude uprostřed města u silnice číslo 35, napravo za světelnou křižovatkou ve směru na Brno. Na stavbu za téměř dvacet milionů korun hledá církev peníze z darů, půjček a část z nich chce získat prodejem vily, kterou v minulosti postavila jako modlitebnu. O dotaci jedná také s ministerstvem kultury. Členové sboru se už na kostel složili milionem dvěma sty tisíci korun. Příspěvky chtějí získávat i pomocí dárcovských SMS, na konci listopadu pořádají benefiční bazar i benefiční vánoční koncert. Kazatel sboru církve bratrské Daniel Smetana říká, že žádat lidi o peníze je tradiční cestou, jak zaplatit stavbu kostela. „Kostel se staví s kloboukem v ruce. To nám připomněl Petr Šilar, současný krajský radní, který před lety stavěl kostel v Letohradě," říká Smetana. Kostel navrhl architekt Zdeněk Fránek. Nakreslil nezvyklou stavbu, které si všiml i anglicky psaný časopis o architektuře A10. Ten otiskl návrh litomyšlského kostela i další modlitebny, kterou Fránek staví v Černošicích u Prahy. Architekt při práci vycházel ze zadaného motta, které hovoří o tom, že milosrdenství boží sahá k nebi. „Stavba bude mít třikrát zalomenou střechu, která stoupá vzhůru. Představuje cestu. Na jejím konci bude kříž. Chtěli jsme, aby stavba symbolizovala milosrdenství a odpuštění. Aby v dnešní uspěchané době lidi uklidňovala," říká Macková. Modlitebna bude mít vícefunkční sál pro sto padesát lidí, i dvě klubovny, které mají sloužit dětem a seniorům. Sbor předpokládá ukončení stavby už v červnu 2010.
Sbírka na nový kostel? Posílejte SMS
6.11.2008 Svitavský deník, IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
Litomyšl/ Po letech vyroste ve svitavském okrese další nový kostel. V Litomyšli položí základní kámen ke stavbě modlitebny církve bratrské. Zástupci sboru už sehnali dost peněz na zahájení akce a věří, že staveniště předají stavební firmě v polovině listopadu. V rukou mají stavební povolení. „V současné době máme na účtu dva miliony korun. Šest set třicet tisíc korun pochází z půjček a zbytek ze sbírky. Ve vzduchu visí dotace dva a půl milionu korun z ministerstva kultury, peníze z fondu církve, Waderovy nadace a určitou částku získáme také prodejem vily u vlakového nádraží," vypočítává Jana Macková z realizačního týmu. Představitelé církve spustí v dohledné době také projekt dárcovských textových zpráv na kostel a plánují speciální benefiční koncert. Ve výběrovém řízení na dodavatele zvítězila firma z Litomyšle, která unikátní objekt postaví za 19,7 milionů korun. Kostel navrhnul architekt Zdeněk Fránek podle motta z Bible: „Bože tvé milosrdenství až k nebi sahá, až do mraků tvoje věrnost." Vsobotu se v místě budoucí modlitebny za světelnou křižovatkou v Litomyšli směrem na Svitavy koná první bohoslužba. Zátupci církve, politické scény a okolních obcí se zúčastní poklepu na kvádr z šedé broušené žuly, který následně uloží do základů kostela.
Více: svitavsky.denik.cz/kostellit
Novinové zprávy ke stažení
Deník Svitavsko, 6.4.2010 - ke stažení
Deník Svitavsko, 2.2.2010 - ke stažení
MF Dnes, 1.2.2010 - ke stažení
MF Dnes, 11.1.2010 - ke stažení
Deník Svitavsko, 7.1.2010 - ke stažení
Deník Svitavsko, 5.1.2010 - ke stažení
Deník Svitavsko, 28.12.2009/2 - ke stažení
Deník Svitavsko, 28.12.2009/1 - ke stažení
Deník Svitavsko, 23.12.2009 - ke stažení
Deník Svitavsko, 30. 11. 2009 - ke stažení
Deník Svitavsko, 28. 11. 2009 - ke stažení
Lilie, 5. 11. 2009 - ke stažení
MF Dnes, 31. 10. 2009 - ke stažení
Trs, 22. 10. 2009 - ke stažení
Právo, 12. 10. 2009 - ke stažení
Deník Svitavsko, 10. 10. 2009 - ke stažení
MF Dnes, 12. 5. 2009 - ke stažení
Deník Svitavsko, 11. 5. 2009 - ke stažení
Respekt, 10/2009, březen 2009 - ke stažení
Lilie 12, prosinec 2008 - ke stažení
Projekt č. 12, prosinec 2008 - ke stažení
Deník Svitavsko, 28. 11. 2008 - ke stažení
Trs 1, 20. 11. 2008 - ke stažení
Trs 2, 20. 11. 2008 - ke stažení
Deník Svitavsko 20. 11. 2008 - ke stažení
Deník Svitavsko 18. 11. 2008 - ke stažení
Deník Svitavsko 1, 10. 11. 2008 - ke stažení
Deník Svitavsko 2, 10. 11. 2008 - ke stažení
MF Dnes, 6. 11. 2008 - ke stažení
Lilie 11/1, listopad 2008 - ke stažení
Lilie 11/2, listopad 2008 - ke stažení
Deník Svitavsko, 6. 11. 2008 - ke stažení
Trs, 23. 10. 2008 - ke stažení
Lilie 10, říjen 2008 - ke stažení
Časopis brána, č.6-7, červenec 2008 - ke stažení
New European Architecture A10, červen 2008 - ke stažení
MF Dnes, 7. 6. 2008 - ke stažení
Lilie 12, prosinec 2007 - ke stažení
Pozoruhodná stavba navržená architektem Zdeňkem Fránkem se otevře 4. prosince. Dokončení budovy za 20 milionů korun pomohli i litomyšlští zastupitelé, kteří na dostavbu nyní poslali 600 tisíc korun. Tak trochu na oplátku bude kostel fungovat i jako smuteční síň, která v Litomyšli stále chybí.
„Lidé až dosud musejí jezdit do rozlučkové síně v České Třebové," uvedla mluvčí Litomyšle Michaela Severová. „Předpokládám, že prostor bude sloužit jako rozlučková síň dvakrát týdně," uvedl kazatel Daniel Smetana.
Projektu si všiml i anglicky psaný časopis o architektuře A10. Unikátním prvkem je zahloubení novostavby do travnatého terénu. Počítá se se sálem pro cca 150 lidí, dvěma víceúčelovými klubovnami a společenským vestibulem. V druhém nadzemním podlaží je navržen byt pro kazatele sboru.
Na počátku nápad vybudovat kostel za dvacet milionů korun vypadal jako hodně dobrodružný podnik. Kromě darů místních členů, dalších sborů a stavebního fondu církve peníze pocházejí ze sbírek a benefičních akcí, z prodeje staré modlitebny v Litomyšli, od Waderovy nadace z Německa, sponzorů, Pardubického kraje a Litomyšle, která poskytla i pozemek. Celkem tak církev shromáždila přes třináct milionů korun, navíc si vzala více než pětimilionovou půjčku.
Církev se snaží získat i dotaci Evropské unie na zeleň kolem kostela. „Zatím to vychází, příští rok bychom mohli vytvořit pěkné zázemí v okolí kostela," uvedl Smetana. Na kompletní vybavení interiérů kostela však zatím peníze nejsou.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj
Na interiérech nového kostela pracují přední čeští výtvarníci
Nový kostel Církve bratrské v Litomyšli bude snad již za pár měsíců otevřen. V současné době probíhají dokončovací práce. Na detailech v interiéru se podílejí přední čeští výtvarníci. „Dokončovacích prací se ujal galerista Zdeněk Sklenář.
Spolu s ním, architektem a stavebním týmem jsme se obrátili na sochaře a malíře profesora Karla Malicha. Ten se rozhodl umístit svoji plastiku do průčelí hlavní stěny modlitebny,“ sděluje kazatel Církve bratrské v Litomyšli Daniel Smetana. Dílo tvoří dva kruhy, z nichž vrchní je bílý a černý jej protíná. Plastika symbolizuje vítězství světla nad temnotou. „Jde o mimořádné, překrásné umělecké dílo, které působí úžasným dojmem. Já jsem jím nadšen, ale pro někoho to může být velmi stručné. Možná nad tím budou kroutit hlavou,“ dodává Daniel Smetana.
Celkové kompozice sakrálního prostoru se pak ujal další významný umělec, známý český sklář Václav Cigler. „Předpokládá se, že právě Václav Cigler vytvoří Stůl Páně, kazatelský stupínek, a také celkový návrh, jak by interiér měl vypadat,“ upřesňuje kazatel a doplňuje: „Byl jsem překvapen, jak k tomu právě Václav Cigler přistoupil. V diskuzi byl velmi pokorný, nic nediktoval a spíše naslouchal. Pak mi sdělil, že tuto zakázku vnímá jako srdeční záležitost a skutečně by byl velmi rád, abychom se shodli a dílo dopadlo.“ Radní Miroslav Brýdl k oběma umělcům říká: „Jsem velice rád, že tady budou tvořit tito dva výtvarníci, protože jsou to největší špičky ve svých oborech v České republice.“ Václav Cigler bude zřejmě zhotovovat i kříž, určený na střechu kostela. Držet se přitom bude představy architekta Zdeňka Fránka. Od původního pozlaceného návrhu se však ustoupilo a nakonec bude symbol křesťanství titanový. A proč není na kostele Církve bratrské kalich, ale kříž? „Myslím si, že i církev udělala určitý krok a už nestraní těm nebo oněm. Přece jen je tu ekumena a došli jsme k tomu, že kříž je křesťanský symbol,“ míní Daniel Smetana. „Teologický kříž nám povolil i Jan Milíč Lochman, profesor v Bazileji a později profesor Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který řekl, že v tom vidí symbol Boží lásky, propojení nebe se zemí a propojení člověka s člověkem,“ uzavírá kazatel Smetana. Sochař a malíř Karel Malich se narodil v Holicích. Po studiu kreslení a estetiky na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v letech 1945-1949 navštěvoval také Akademii výtvarných umění, kterou zakončil roku 1953 v ateliéru Vladimíra Silovského. V roce 1990 byl na této škole jmenován profesorem. Patří k nejuznávanějším klasikům české výtvarné scény. Sklářský výtvarník Václav Cigler se narodil ve Vsetíně. V letech 1940-1948 absolvoval Masarykovo reálné gymnáziu ve Vsetíně a poté sklářskou školu v Novém Boru. V roce 1951 začal studovat na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze v ateliéru prof. Josefa Kaplického. Od roku 1965 do konce 70. let vedl ateliér „sklo v architektuře“ na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Tvorba Václava Ciglera obsahuje zejména plastické objekty (většinou z broušeného optického skla), návrhy osvětlovadel a šperků, prostorové projekty a komposice pro architekturu. Jeho díla jsou zastoupena jak v řadě soukromých sbírek, tak ve veřejných sbírkách v České republice i v zahraničí (např. Rotterdam, Berlín, Düsseldorf, Curych, Amsterodam, Paříž, Montreal, Hokkaido aj.). Václav Cigler byl za svou tvorbu odměněn řadou domácích i zahraničních cen a vyznamenání.
Jana Bisová, Lilie 9/2010
Rozlučková síň by mohla být v novém kostele
Prostory nového kostela Církve bratrské v Litomyšli by mohly sloužit veřejnosti jako rozlučková síň. Takováto nabídka byla předložena Městu Litomyšli. V současné době se vyjasňují podmínky přijatelné pro obě strany. Konečné rozhodnutí pak spočívá na Radě a Zastupitelstvu města Litomyšle. „Ano, skutečně jsme dostali tuto nabídku a myslím, že není špatná,“ říká starosta Litomyšle Michal Kortyš a pokračuje: „Již jsme si se zástupci Církve bratrské ujasnili technické možnosti, tedy provozní dobu.“ V tomto případě byly ověřovány podmínky a časy v českotřebovské síni. „Předpokládáme, že by provoz mohl podmínky rozlučkové síně v krematoriu v České Třebové kopírovat, čili dvakrát do týdne v časech 9.00–14.00,“ upřesňuje kazatel Církve bratrské v Litomyšli Daniel Smetana. Město Litomyšl sice plánuje rozlučkovou síň v kostele sv. Anny na místním hřbitově, ale podle slov starosty je to běh na dlouhou trať. „V kostele sv. Anny je plánovaná rozlučková síň pro věřící a umístěním vhodného interiéru bude možné použít kostel i pro civilní obřady. Tato úprava je předběžně odhadnuta na 5 až 6 miliónů a další 3 milióny je potřeba na vnitřní stavební úpravy. Vzhledem k tomu, že ministerstvo kultury změnilo podmínky pro přidělování finančních prostředků, bude muset město hledat finanční prostředky jinde. „Proč tedy nevyužít nabídky Církve bratrské, když kostel je již téměř hotový. Objekt je moderní a církevní prvky nejsou příliš dominantní,“ míní starosta. Prostory budoucího kostela mohou tvořit důstojné prostředí pro poslední rozloučení s blízkými i pro civilní obřady. „Pro tuto činnost jsou zde dobré předpoklady. Prostor hlavního sálu bude vytápěn podlahovým topením. Navíc bude prosvětlen především velkými dvojitými okny, která ze strany silnice budou neprůhledná a protihluková. Tím se docílí maximální zvukové pohody. Pro civilní rozloučení je vhodný i interiér nového kostela, který po vzoru staré Jednoty bratrské bude naprosto jednoduchý. Průčelí sálu bude zdobit pouze umělecké dílo profesora výtvarných umění Karla Malicha. Vpředu pak bude přenosný stůl a řečnický stupínek z dílny výtvarníka Václava Ciglera,“ popisuje kazatel Smetana. Kostel Církve bratrské bude mít samozřejmě svůj vlastní intenzivní provoz. Vedle pravidelných bohoslužeb bude sloužit i jiným účelům než církevním. „Již dnes sílí zájem občanů města využít prostory tohoto kostela k vzdělávacím, kulturním a dalším aktivitám, a to zejména v oblasti koncertů, divadelních vystoupení, výstav a přednáškové činnosti,“ uzavírá kazatel. Po vyjasnění a „doladění“ všech nutných náležitostí bude možnost využití prostor kostela Církve bratrské jako rozlučkové síně předložena radním a poté zastupitelům. Pokud nabídku podpoří, pak by možná již na přelomu letošního listopadu a prosince mohla být rozlučková síň pro civilní obřady i v Litomyšli a nejen v České Třebové.
Jana Bisová, Lilie 9/2010
Vzkaz pro generace uloží na 'flešce'
Website statistics | |
today: | 7 |
this week: | 173 |
this month: | 444 |
total: | 58974 |
webmaster@novykostel.cz |
![]() |
contact us: Brethern Free Evangelical Church in Litomysl Moravska 1222, 570 01 Litomyšl tel.: 461 615 360, IČ: 656 87 523 http://cb.cz/litomysl, info@novykostel.cz |
![]() |
account number: 2700275346/2010 account number: 2700275346/8330 IBAN: CZ3120100000002700275346 SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX |